Aktuální zpracování informací o Libyi a Sýrii naznačují bod obratu v historii válečné propagandy v tom, že využívají nových možností, které jsou pro mezinárodní veřejnost překvapením.

Čtyři mocností - USA, Francie, Velká Británie a Katar - spojily své technické prostředky ke zmatení "mezinárodního společenství". Jedná se především o CNN (která ačkoliv je soukromá stanice, pracuje s jednotkami válečných psychologů Pentagonu), France24, BBC a Al Jazeera.

Tato média jsou používána k tomu, aby mylně připisovali vládám Libye a Sýrie, zločiny, které nespáchaly, a současně k zakrytí trestných činů páchaných tajnými službami z výše uvedených zemí a NATO.

V roce 2002 jsme byli svědky podobné situace, i když v menším měřítku. Tehdy Globovisión vysílala v přímém přenosu záběry občanské revoluce proti zvolenému prezidentu Hugo Chávezi a záběry pro-Chavezovských aktivistů střílejících do demonstrantů. Tyto zfalšované záběry umožnily maskovat vojenský převrat řízený Washingtonem za pomoci Madridu. Nicméně poté, co pravé lidové povstání převrat přerušilo a znovu nastolilo do úřadu zvoleného prezidenta, policejní a novinářské vyšetřování odhalilo, že revoluce natočena Globovisión byla ve skutečnosti jen vizuální trik a pro-Chavézovští aktivisté nikdy do davu nestříleli, naopak byli sami obětí ostřelovačů vyzbrojených CIA.

Vidíme, že totéž se děje dnes, ale s konsorciem satelitních kanálů, které přenášejí obraz neexistujících událostí v Libyi a Sýrii. Jejich cílem je, aby lidé věřili, že většina Libyjců a Syřanů si přeje svrhnout tamní politické instituce, a že Muammar Kaddáfí a Bashar al-Assad zmasakrovali vlastní lidi. Na základě této mediální intoxikace napadlo NATO Libyi a chystá se zničit Sýrii.

Po druhé světové válce schválilo Valné shromáždění OSN právní předpisy zakazující a trestající tyto praktiky.

Rezoluce číslo 110 z 3.11.1947 o "Opatření, která mají být přijata proti propagandě a podněcovatelům nové války," odsuzuje "propagandu, která je sestavena tak, aby ohrožovala mír, porušila mír nebo vedla k aktu agrese. "

Rezoluce číslo 381 z 17.listopadu 1950 dále posiluje rezoluci 110 tím, že odmítá cenzurování protichůdných informací jako součást propagandy proti míru.

Konečně rezoluce 819 ze dne 11. prosince 1954 o "Odstraňování bariér a svobodné výměně informací a nápadů," uznává odpovědnost vlád k odstranění překážek, které brání svobodné výměně informací a myšlenek.

Těmito rezolucemi vytvořilo Valné shromáždění OSN vlastní doktrínu týkající se svobody projevu: odsoudilo lži vedoucí k válce a potvrdilo nutnost volného toku informací, myšlenek a kritických diskuzí jako zbraní ve službě míru.

Slova a zejména obrazů lze použít k přípravě nejhorších zločinů. V tomto případě intoxikace CNN, France24, BBC a Al Jazeera tvoří "zločiny proti míru." Měly by být považovány za vážnější, než válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané NATO v Libyi a západními zpravodajskými agenturami v Sýrii, neboť slova a obrazy předcházejí těmto zločinům a umožňují, aby se staly.

Novináři, kteří se upíší válečné propagandě, musí být souzeni mezinárodní spravedlnosti.