Voltaire İletişim Ağı

Rusya ve Suriye arasında önemli anlaşma

+

Geçen hafta büyük bir Rus heyeti Şam’ı ziyaret etti. Heyette, Başbakan yardımcısı Dimitri Rogozin başkanlığında Maliye Bakanı yardımcısı Sergey Stortçak ile askeri-teknik işbirliğinden sorumlu Federal Servis Müdürü Aleksander Fomin yer aldı.

Rus-Suriye hükümet komisyonunun genel kurul ve çalışma grupları toplantıları çok samimi ve oldukça rahat bir ortamda gerçekleştirildi.

Rusya’nın Ukrayna sorunu ile meşguliyeti, kendisinin son iki ay içinde yakındoğu’da yer almadığı intibası yarattı. Bu ziyaret ile Rusya’nın bölgesel geri dönüşü ve "Batı‘ya" doğru şekillenen yeni politikasına işaret ediliyor.

Ekonomik, askeri ve mali konularda üç önemli kararın alınmış olduğu görülüyor:
- 2015 yılında Avrasya Ekonomi Komisyonu, Suriye’nin de arasında bulunduğu Gümrük Birliği (Rusya-Beyaz Rusya-Kazakistan) ile bir serbest ticaret alanı yaratacak.
- Rusya Federasyonu, BM-Güvenlik Konseyi yetkisiyle silah tedarik etmeye devam edecek. Suriye Savunma Bakanı General Fahd el-Freyc Ağustos ayında Moskova’ya bir yolculuk gerçekleştirerek, iki ülke arasındaki işbirliği anlaşmasını imzalayacak. Bununla, Tartus’taki Rus askeri limanının büyütülmesi ile Suriye’nin Rus uydu görüntülerine erişiminin genişletilmesi bekleniyor.
- Suriye’nin yeniden inşası, kendi topraklarındaki Suudi Arabistan ve Katar gaz hatlarının geçişi satılmak zorunda kalmadan, Rusya Federasyonu tarafından finanse edilerek sağlanacak.

Çeviri
Ayhan Aslan

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.