Voltaire İletişim Ağı

BBC, Suriye’ye saldırı öngören bir İngiliz planını ortaya çıkardı

+

3 Temmuz 2014 tarihindeki Newsnight programında BBC, David Cameron hükümetinin 2012 başlarında, zamanın İngiliz Genelkurmayı David Richards tarafından önerilen Suriye’ye saldırı planını uygulamada kararsız kaldığını gösterdi [1].

İngiltere Birleşik Krallığı, Türkiye ve Ürdün’de 100.000 kişiyi eğiterek donatmış. Bunlar, Suriye’ye karadan girerek, tıpkı 2003 yılında Bağdat’ın alınmasıyla karşılaştırılabilecek şekilde, büyük ölçekli bir İngiliz hava saldırısı desteğiyle Şam’ı ele geçireceklerdi.

Plan, İngiliz Ulusal Güvenlik Konseyi ile (anglo-fransız savaşının sponsoru olan) Washington’a sunulmuş, ancak (sadece itaat etmekle yükümlü olan) Amman ve Ankara’dan gizlenmiş.

BBC, Fransa’nın rolüne hiç değinmedi. Başbakanın bu planı reddetmeye yönelten sebepleri de açıklamadı (muhtemelen fransızların Suriye’deki savaştan geri çekilmesi ile Washington’daki muhalefetin tutumu, Şubat 2012’nin sonları, Guéant-Şavkat anlaşması).

Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü (Royal United Services Institute) Direktörü Profesör Michael Clarke bu sızıntıları doğruluyor.

BBC programı, bu planın kaçırılmış bir fırsat veyahut alınması gereken bir ders olup olmadığı sorusu ile sona eriyor (örtülü mesaj, Irak’a müdahele etmekte tereddüt edilmemesi gerektiği).

[1] “Syria conflict : UK planned to train and equip 100,000 rebels”, Nick Hopkins, BBC, 3 July 2014.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.