Voltaire Network

Vyhaslá hvězda teroru proti Sýrii

Francouzská média – píše Meyssan - anoncují do omrzení “brzký pád Sýrie” a s ním i “úprk Bašára Asáda”. Reálná situace se však změnila. Ačkoli většinu země ovládá chaos, “osvobozené zóny” mizí “jako sníh na slunci”. Vzbouřenecká “´Svobodná syrská armáda´, zbavená opěrných bodů, nemá žádné vyhlídky” - zatímco “Washington a Moskva jsou připraveny tomu celému odpískat konec”.

| Téhéran (Iran)
+
JPEG - 19.7 kb

Sám Obama, pokračuje autor, má poněkud svázané ruce tím, že mu po znovuzvolení musí jeho administrativu teprve schválit Senát. Některé postavy z jeho okolí se proto v mezidobí snaží “torpédovat ženevské dohody”, mířící k mírovému urovnání syrské krize. Takové kousky ovšem už stihl i nejeden trest. Právě v tomto kontextu, píše Meyssan, třeba vidět i skandál, končíci kariéru generála Davida Petraeuse - “architekta války proti Sýrii”. Na jiné činitele, angažované v eskalaci syrského konfliktu, zase dolehlo vyšetřování za korupci. Právě pozice, již zaujímá v dané otázce, je podle Meyssana i pravým důvodem toho, proč se do čela Státního departmentu už nepočítá s Hillary Clinton. Překvapivé jsou tak jen uváděné “zdravotní důvody”.

Mezitím však “věci dostaly pohyb v OSN”. Jeho ”Oddělení pro mírové operace (DPKO) podepsalo v září memorandum s Organizací Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). V říjnu monitorovalo v Kazachstánu cvičení, simulující výsadek ´modrých baretů´ v Sýrii. V prosinci DPKO svolalo vojenské představitele stálých členů Rady bezpečnosti a seznámilo je s možným průběhem výsadku. Francie a Británie se, nehledě na svůj odpor k tomuto řešení, podřídily přání Spojených států.”

Francie se sice “pokusila využít zvláštního představitele Organizace spojených národů a Ligy arabských států Lachdara Brahímího k tomu, aby pozměnil ženevský mírový plán v duchu připomínek, které vznesla v červnu”. Brahímí se však “striktně vyhnul zaujetí vlastní pozice” - a omezil na roli jakéhosi pošťáka “jednotlivým účastníkům konfliktu i mezi nimi navzájem”.

V reálu tak “tahá za delší konec syrská vláda. Z vojenského hlediska nastal obrat. Sama Francie přestala mluvit o ´osvobozených zónách´, jímž by tak ráda vládla s mandátem Spojených národů. Tyto oblasti se trvale zmenšují a ty, které si daný status ještě uchovávají, jsou v rukou salafistů nevalné pověsti.” Jednotky vzbouřenců byly instruovány se redislokovat “kolem hlavního města a zahájit konečný útok”. Tito “contras”, jak jim Meyssan říká, zpočátku věřili, že se jim podaří zverbovat palestincké běžence převážně sunnitského vyznání (podobně jako zkoušeli “Haririové v Libanonu proti šíítskému Hizballáhu”). Jenže – právě tak jako v Libanonu - “to nevyšlo, protože Palestinci vědí, kdo se k nim chová jako přítel a skutečně bojuje za osvobození jejich území”. Za “osmidenní války o Gazu” jim totiž přišly “na pomoc íránské a syrské zbraně”, kdežto “monarchie Perského zálivu nehnuly ani malíčkem”.

“Určité kruhy v Hamásu, loajální k Chálidu Mišálovi a financované Katarem” sice “otevřely brány tábora v Jarmuku” (míněn je tábor palestinských běženců) “několika stovkám ozbrojenců Fronty na obranu Levanty (syrsko-libanonská větev al-Káidy), také spojené s Katarem”. Ti ovšem napadli hlavně Lidovou frontu za osvobození Palestiny. Zato “syrská vláda vyzvala prostřednictvím SMS 180.000 obyvatel tábora, aby ho promptně evakuovali a nabídla jim ubytování v hotelích, školách a gymnáziích v Damašku”. Někteří “dali přednost odchodu do Libanonu”. Následujícího dne “vzala syrská armáda tábor útokem a obnovila nad ním kontrolu. 14 palestinských organizací podepsalo dohodu, prohlašující tábor za ´neutrální zónu´. Ozbrojenci ´Svobodné syrské armády´ se organizovaně stáhli a pokračují ve válce proti Sýrii z okolních venkovských území, zatímco civilní obyvatelstvo se vrátilo do svých domovů.” Našlo tu “zdevastovaný tábor”, v němž byly “systematicky zdemolovány školy a nemocnice”.

Zdroj
Stripkyzesveta (Česko)
Stripkyzesveta

Článek pod licencí Creative Commons

Článek na Voltaire Network může být volně uveřejňován za předpokladu, že je uveden zdroj, je respektována jeho celistvost a není používán pro komerční účely (licence CC BY-NC-ND).

Podpořte Voltaire Network

Navštěvujete tuto stránku, neboť hledáte kvalitní analýzy, které vám umožňují vytvořit si vlastní chápání dnešního světa. Abychom mohli pokračovat v naší práci, potřebujeme Vaši podporu.
Pomozte nám zasláním příspěvku.

Jak se zúčastnit ve Voltaire Network ?

Členové našeho týmu jsou dobrovolníci.
Překladatelé s profesionální úrovní překladu do mateřského jazyka : můžete nám pomoct překladem našich článků.

Německo a Sýrie
Německo a Sýrie
napsal(a) Thierry Meyssan
Fiasko bombardování Sýrie
Fiasko bombardování Sýrie
napsal(a) Thierry Meyssan
Kruh smrti v "širším Středomoří"
Kruh smrti v "širším Středomoří"
napsal(a) Manlio Dinucci, Voltaire Network
 
Provokace a imperiální ultimátum, nebo schůzka Kim-Trump?
Provokace a imperiální ultimátum, nebo schůzka Kim-Trump?
napsal(a) Julio Yao Villalaz, Voltaire Network
 
Izrael, 200 jaderných zbraní namířených na Írán
Izrael, 200 jaderných zbraní namířených na Írán
napsal(a) Manlio Dinucci, Voltaire Network
 
Nový jaderný arzenál Ruska obnovuje bipolární svět
Nový jaderný arzenál Ruska obnovuje bipolární svět
napsal(a) Thierry Meyssan, Voltaire Network
 
Pravda o „falešných zprávách“
Pravda o „falešných zprávách“
napsal(a) Thierry Meyssan, Voltaire Network
 
NATO odvolilo už před námi
NATO odvolilo už před námi
napsal(a) Manlio Dinucci, Voltaire Network
 
Americká elita proti zbytku světa
Americká elita proti zbytku světa
napsal(a) Thierry Meyssan, Voltaire Network