Voltaire İletişim Ağı

Erdoğan hükümeti İslam Emirliği’ne silah sevkiyatı organize ediyor

+

Antakya‘dan Meclis üyesi Dr. Mehmet Ali Ediboğlu (Cumhuriyet Halk Partisi - CHP), 19 Kasım 2014 tarihinde silahla dolu bir ABD yük gemisinin yasadışı bir şekilde İskenderun limanına konuşladığını ortaya çıkardı.

Çevik kuvvet polisi aralarında roket ve ağır füze rampaların bulunduğu yükün boşaltılması esnasında limanı koruma altına aldı. Malzemeler on iki araca yüklenerek iki konvoy eşliğinde Osmaniye’deki El-Kaide kampına ulaştırıldı [1].

JPEG - 38.5 kb

Erdoğan hükümeti genel anlamda Suriye’deki silahlı grupları, İslam Emirliği de dahil olmak üzere aktif bir şekilde destekliyor. Türk yargısı, Erdoğan’ın Suriye’ye karşı olan savaşın başlangıcından bu yana El-Kaide‘li bankacıyı en az 12 defa kabul ettiğini kanıtlarıyla ortaya çıkardı [2]. Ekim ayının ortasından bu yana CHP onu, İslam Emirliği’ni gizlice desteklemekle suçluyordu [3].

Çeviri
Ayhan Aslan

[1] “Israeli general says al Qaeda’s Syria fighters set up in Turkey”, Dan Williams, Reuters, 29 Ocak 2014.

[2] „Erdoğan gizlice El-Kaideli Bankacı kabul etmiş“, Voltaire Websitesi, 6 Ocak 2014.

[3] « Kılıçdaroğlu accuse Erdoğan de soutenir activement l’Émirat islamique » („Kılıçdaroğlu accuses Erdoğan of actively supporting Islamic State“), Réseau Voltaire, 15 Ekim 2014.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.