Voltaire Network

Terorismus, jak jej vidí z Washingtonu

Výroční zpráva ministerstva zahraničí o terorismu ve světě je protkaná rozpory i do očí bijícími opomenutími. Přečtete-li si ji, tak je Sýrie centrem světového terorismu, ale během uplynulého roku nebyl žádný Syřan jeho obětí. Ale kromě toho, že Sýrie není terorismem nijak postižena, je naopak jeho hlavním a nejstarším podporovatelem na celém světě. Thierry Meyssan tohle dílo dech beroucí propagandy pro vás přečetl.

| Damašek (Sýrie)
+
JPEG - 19.4 kb
Velvyslankyně Tina S. Kaidanow, koordinátorka boje proti terorismu během prezentace této výroční zprávy. Ministerstvo zahraničí vydalo svou výroční zprávu o terorismu ve světě 30. dubna.

Pro Spojené národy terorismus definoval holandský výzkumník Alex P. Schmid: „Metoda vyvolávání děsu opakovanými násilnými akcemi používanými polo-utajenými jednotlivci, skupinami nebo státními činiteli kvůli osobním, zločinným nebo politickým důvodům, kdy – na rozdíl od vražd – nejsou přímé cíle násilí hlavními cíli. Bezprostřední lidské oběti násilí jsou obecně vybírány náhodně (příležitostné cíle) nebo výběrově (reprezentativní nebo symbolické cíle) z cílové populace a slouží jako generátory poselství. Procesu komunikace hrozbami a násilím mezi teroristou (organizací), (postiženými) oběťmi a hlavními cíli se využívá k manipulacím pozornosti hlavního cíle, která se obrací k cíli teroru, k cílovým požadavkům nebo cílová pozornost ZÁVISÍ na tom, zda se primárně usiluje o šikanování, vynucování nebo propagandu.“ [1].

Ale od roku 2004 definuje terorismus americký zákon jako „Předem připravenou, politicky motivovanou násilnost páchanou proti nebojovým cílům sub-nacionálními skupinami nebo tajnými agenty.“ [2]

Záměrem této definice je odsoudit činy odporu ke kolonialismu nebo imperialismu jako zločinné a očistit činy páchané koloniálním státem Izrael a Západními imperialistickými státy, především a hlavně Spojenými státy samotnými.

Ta dává dohromady Odpor s terorismem. Před II. světovou válkou bylo výrazu „odpor“ používáno pro reakční síly, které odporují Pokroku. Ale po II. světové válce to znamená „jakékoliv hnutí, které odporuje okupaci země cizími silami“ v odkazu na francouzský odpor vůči nacistickým kolaborantům a civilním či vojenskými činitelům Reichu.

Al-Káida podle ministerstva zahraničí

Zpráva ministerstva zahraničí tudíž kombinuje zločiny plošně páchané proti civilistům s výjimkou těch, které páchá Impérium, s činy odporu. Jelikož přiznává, že centrem globálního terorismu je teď v MENA, region plný Al-Káidy a jejích poboček, tak jsem si pečlivě přečetl sdělení věnovaná každé jednotlivé zemi, z níž se to skládá. Ač přiznává, že v Iráku bylo v roce 2013 8 800 obětí terorismu, tak zbytek dokumentu podezřele spoustu věcí opomíjí.

- Zpráva ignoruje to, že bývalý muž číslo dva Al-Káidy Abdelhakim Belhaj, se stal vojenským guvernérem Tripolisu (v Libyi) a vůdcem strany Al-Watan, z níž vzešel ministerský předseda Ali Zeidan.
- Není tam nic o izraelské pohostinnosti zraněným bojovníkům Al-Káidy a o gratulacích, jichž se jim osobně dostalo od ministerského předsedy Benjamina Netanyahua, který je přišel do nemocnice navštívit.
- Turecko, které je prezentováno jako evropská země a nikoliv jako asijská, je uváděno jako dlouhodobý partner Spojených států v boji proti terorismu. Zpráva se zabývá aktivitami PKK, ale ani slovo o přítomnosti výcvikových táborů Al-Káidy na jeho území (dva na syrské hranici a jeden na předměstí Istanbulu). A samozřejmě nic o justičním vyšetřování, které zjistilo, že ministerský předseda Recep Tayyip Erdogan tajně hostil bankéře Al-Káidy, aby financoval jeho operace v Sýrii. [3] To i přesto, že tohle byla v této oblasti nejdůležitější zpráva roku.
- Ani slovo o jmenování Muhammada al-Ajmi Nayifa ministrem spravedlnosti a náboženských záležitostí Kuvajtu i přes skutečnost, že ministerstvo financí jej obvinilo, že je to jeden z hlavních výběrčích peněz pro Al-Kaiídu [4]. K tomu ale došlo 5. ledna 2014, takže by to šlo považovat, že je to mimo působnost této zprávy, i když některé události se citují až do února.
- Ani slovo o Saúdské Arábii, jejíž národně bezpečnostní poradce a šéf zpravodajství celý rok 2013 princ Bandar bin Sultan byl od stažení Usámy bin Ládina srpnu 2011 ze zdravotních důvodů dále považovaný za skutečného vůdce Al-Káidy.

Kdo podle ministerstva zahraničí podporuje terorismus

Ve zprávě je přehled různých zemí, které trpěly terorismem, s výjimkou čtyřech, které považuje za odpovědné za mezinárodní terorismus, tudíž nikoliv za jeho oběť, nýbrž za vykonavatele: Kuba (od roku 1982), Írán (od roku 1984), Súdán (1993) a Sýrie (od roku 1979).

- Kuba je obviňována, že z ní prchají teroristé do Spojených států, aby jim poskytly přístřeší, jídlo a zdravotní péči. Jsou to přeživší Černí panteři!
- Írán je obviněn z podpory odporu v Levantě (což tvrdí, že je Hizballán, Islámský džihád, PFLP) a v Jemenu a pak zvláště, že hostí základny Al-Káidy (?) pod velením Muhsina al-Fahliho. Zpráva konstatuje, že íránská vláda autorizuje přepravu peněz a džihádistů přes své území do Sýrie (?). Podle ní je tudíž Írán spojencem Al-Káidy v Sýrii a bojuje po boku státu a teroristů proti „mírumilovné opozici“. Ani slovo o vraždách íránských vědců, ani o útocích Múdžáhídínu na lidi v Íránu.
- Súdánská vláda by mohla být partnerem Spojených států v boji proti terorismu, ale pokračuje s podporou Hamásu, proto je takto země pořád terčem „sankcí“. Zpráva zjevně ignoruje, že Hamás je přímo podporován z věrohodného a příkladného Kataru.
- Sýrie je obviňována z podpory odporu v Levantě (k čemuž se hlásí). Zpráva zdůrazňuje, že přesto že tato země přistoupila k MENA-FATF, tak není schopna kontrolovat financování teroristů, protože 80% jejich občanů provádí transakce v hotovosti mimo dohled bank. Nakonec se Sýrie zavázala zničit své chemické zbraně, o nichž bylo známé, že je použily i teroristické skupiny. A to je všechno.

V Sýrii nebyl v roce 2013 podle ministerstva zahraničí žádný terorismus, ač je to hlavní cílová země Al-Káidy a přílivu tisíců džihádistů představujících problém pro Spojené státy a jejich spojence. Naopak „tento režim se už roky zkoušel tuto zemi prezentovat jako oběť terorismu a charakterizovat své ozbrojené odpůrce jako teroristy.“ Těch několik hlav zdobících přístupy a centrální náměstí ‚osvobozených zón‘ s podporou NATO si žádný zájem Washingtonu nezasloužilo. Naopak uvítali odtržení Al-Nusry a ISIS od Národní koalice, která je oficiálně sponzorována USA.

Je pochopitelné, že z hlediska takto revidované logiky by Obamova administrativa neměla přijmout požadavky syrské delegace na Ženevské rozhovory.

Všimněte si, že je to Sýrie, kdo je v této zprávě nejčastěji zmiňován. Opravdu si všímá toho, že džihád v Sýrii se stal problémem i pro 26 zemí, které poskytují bojovníky, a které mají strach, že zažijí jejich návrat, kdy tito začnou tyto akce páchat i doma. Ač zprávy z hlavních evropských a arabských států toto téma obsahují, ze zbytku světa je zmiňován jen Kyrgyzstán, i když tento problém je široce diskutován i jinde včetně Indonésie. Avšak v dalších částech zprávy jsme poučeni, že tento problém vyvstává rovněž i v celém bývalém Sovětském svazu.

Rozpory u ministerstva zahraničí

Tato zpráva nakonec obsahuje tolika rozporů, že je jasné, že pro Washington už není možné, aby skrýval svou hru. Proč ignoruje roli Abelhakima Belhaje v Libyi? Když ne proto, aby skryli svou roli při dobytí této země NATO a při útocích na Sýrii? Proč ignorují financování Al-Káidy ministerským předsedou zpronevěřenými tureckými veřejnými penězi? Když ne proto, že tato země je členem NATO? Proč obviňují Hamas, že je teroristickou organizací proti Izraeli a ignorují, že její domovinou je Katar? Pokud ne proto, že washingtonská politika vůči Muslimskému bratrstvu je nejistá. Proč ignorují výběr kuvajtského ministra spravedlnosti? Když ne právě proto, že financují Al-Káidu v Sýrii? Proč ignorují roli prince Bandara bin Sultana, známého jako „Bandar Bush“? Z jakých jiných důvodů než proto, že funguje jako zástupce CIA?

Pokud někdo pořád pochybuje, že „válka proti terorismu“ je podfuk, a že terorismus obecně a al-Káida zvláště jsou nástroji americké politiky, tak je tato zpráva dalším důkazem.

Překlad
Miroslav Pavlíček

Zdroj
ac24.cz (Česko)

[1] "Terrorism is an anxiety-inspiring method of repeated violent action, employed by (semi-) clandestine individual, group or state actors, for idiosyncratic, criminal or political reasons, whereby - in contrast to assassination - the direct targets of violence are not the main targets. The immediate human victims of violence are generally chosen randomly (targets of opportunity) or selectively (representative or symbolic targets) from a target population, and serve as message generators. Threat- and violence-based communication processes between terrorist (organization), (imperilled) victims, and main targets are used to manipulate the main target (audience(s)), turning it into a target of terror, a target of demands, or a target of attention, depending on whether intimidation, coercion, or propaganda is primarily sought" in Political Terrorism: A New Guide To Actors, Authors, Concepts, Data Bases, Theories, And Literature, par Alex P. Schmid et Alebert J. Jongman, Transaction Publishers, 1988, pp. 1-2.

[2] “Premeditated, politically motivated violence perpetrated against non-combatant targets by subnational groups or clandestine agents”. Cf. Section 2656f(d) of Title 22 of the United States Code.

[3] « Erdoğan recevait secrètement le banquier d’Al-Qaida », et « Al-Qaida, éternel supplétif de l’Otan », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 2 et 6 janvier 2014.

[4] « Le ministre de la Justice du Koweït, financier d’Al-Qaïda », Réseau Voltaire, 26 avril 2014.

Článek pod licencí Creative Commons

Článek na Voltaire Network může být volně uveřejňován za předpokladu, že je uveden zdroj, je respektována jeho celistvost a není používán pro komerční účely (licence CC BY-NC-ND).

Podpořte Voltaire Network

Navštěvujete tuto stránku, neboť hledáte kvalitní analýzy, které vám umožňují vytvořit si vlastní chápání dnešního světa. Abychom mohli pokračovat v naší práci, potřebujeme Vaši podporu.
Pomozte nám zasláním příspěvku.

Jak se zúčastnit ve Voltaire Network ?

Členové našeho týmu jsou dobrovolníci.
Překladatelé s profesionální úrovní překladu do mateřského jazyka : můžete nám pomoct překladem našich článků.

Německo a Sýrie
Německo a Sýrie
napsal(a) Thierry Meyssan
Fiasko bombardování Sýrie
Fiasko bombardování Sýrie
napsal(a) Thierry Meyssan
Kruh smrti v "širším Středomoří"
Kruh smrti v "širším Středomoří"
napsal(a) Manlio Dinucci, Voltaire Network
 
Provokace a imperiální ultimátum, nebo schůzka Kim-Trump?
Provokace a imperiální ultimátum, nebo schůzka Kim-Trump?
napsal(a) Julio Yao Villalaz, Voltaire Network
 
Izrael, 200 jaderných zbraní namířených na Írán
Izrael, 200 jaderných zbraní namířených na Írán
napsal(a) Manlio Dinucci, Voltaire Network
 
Nový jaderný arzenál Ruska obnovuje bipolární svět
Nový jaderný arzenál Ruska obnovuje bipolární svět
napsal(a) Thierry Meyssan, Voltaire Network
 
Pravda o „falešných zprávách“
Pravda o „falešných zprávách“
napsal(a) Thierry Meyssan, Voltaire Network
 
NATO odvolilo už před námi
NATO odvolilo už před námi
napsal(a) Manlio Dinucci, Voltaire Network
 
Americká elita proti zbytku světa
Americká elita proti zbytku světa
napsal(a) Thierry Meyssan, Voltaire Network