Ahmed Aboul Gheit kolejnym sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej
Sieć Voltaire

Ahmed Aboul Gheit kolejnym sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej

+

Były minister spraw zagranicznych Hosni Mubarak, Ahmed Aboul Gheit, został kolejnym sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej. Urząd obejmie 1 lipca 2016 roku.

Jako polityk proamerykański i bliski Izraelowi, rozwijał stosunki między Kairem a Tel Avivem kosztami Palestyńczyków.

W 2008 roku zszokował świat arabski, jak oskarżył organizację Hamas, że jest odpowiedzialna za izraelską operację „utwardzony ołów”, skierowaną przeciwko cywilnej ludności w Gazie. Kazał zamknąć granicę przed uchodźcami, uciekającymi przed bombardowaniami oraz oświadczył, że „połamałby nogi kobietom i dzieciom”, którzy próbują uciec do Egiptu. Następnie utworzył podziemną barierę dzielącą Palestynę i Egipt, wygrzebując rów o głębokości 35 metrów, aby móc zalać tunel zbudowany przez palestyński ruch oporu. Tymi pracami dowodził generał Benoît Puga, który jest obecnie osobistym szefem sztabu prezydenta François Hollande.

W 2011 roku Liga Arabska, łamiąc własny statut, wyłączyła ze swojego grona jednego z założycieli, czyli Syryjską Republikę Arabską. Od tego momentu Liga Arabska jest zdominowana przez wahhabickie państwa, czyli Katar i Arabię Saudyjską.

Tłumaczenie
Mira

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.