Sieć Voltaire

Król Jordanii oskarża Turcję o przygotowanie dżihadu w Europie

+

W dniu 11 stycznia 2016 r. król Jordanii Abdullah II spotkał się w Waszyngtonie z członkami trzech komisji senatu: ds. wywiadu, spraw zagranicznych i obrony. Według Dawida Hearsta – byłego dziennikarza „The Scotsman”, a następnie „The Guardian”, obecnego redaktora naczelnego [portalu informacyjnego] „The Middle East Eye” – który zapoznał się z protokołem z tego spotkania, król oskarżył prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o zorganizowanie fali emigrantów do Europy i celowe włączenie do niej dżihadystów.

Odnosząc się do kwestii syryjskiej, król miał jakoby powiedzieć, że Turcja – wbrew wysiłkom Jordanii – dąży tu do narzucenia rozwiązania mającego charakter wyznaniowy.

Ponadto, król Jordanii potwierdził odpowiedzialność Turcji za handel ropą naftową skradzioną [Syrii] przez IPIS (ISIS). Zauważając, że armia turecka szkoli wojsko Somalii, król oskarżył Turcję o kontrolowanie grup dżihadystów nie tylko w Syrii i Iraku, ale również w Libii i Somalii.

Pod koniec spotkania król został zapytany o unijną obietnicę [potwierdzoną obecnie na szczycie UE-Turcja w dniach 17 i 18 marca] zapłacenia Turcji trzech miliardów euro [rocznie] dla dopomożenia jej w rozwiązaniu problemu uchodźców. Król zauważył, że pomoc ta będzie nieproporcjonalna i wnioskował z tego, że Europejczycy będą pośrednio finansowali ambicje Turcji.

Jordan’s king accuses Turkey of sending terrorists to Europe” („Król Jordanii oskarżył Turcję o wysyłanie terrorystów do Europy”), David Hearst, Middle East Eye, 25 marca 2016.

Tłumaczenie
Grzegorz Grabowski
Polski blog

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.