Voltaire İletişim Ağı

Türkiye, Suriye’deki cihatçılara silah ve cephane sevk ediyor

+

Rus Savunma Bakanlığı 3 Haziran 2016 günü, bir keşif uçağından çekilen görüntüleri yayınladı. Görüntülerde Türkiye’den gelen ve Suriye’nin İdlib kentindeki silahlı gruplara silah ve cephane taşıyan kamyonların oluşturduğu uzun kuyruklar dikkat çekiyor.

Şimdiki halde bu silahlı grupların kimlerden oluştuğunu kesin olarak söylemek imkansızdır. Ancak Batılıların halen aynı zamanda hem Türkmenleri, hem Kürtleri ve hem de Özgür Suriye Ordusuna bağlı Arapları desteklediklerini biliyoruz. Rus ve Suriye Savunma Bakanlıklarına göre, bu savaşçıların büyük çoğunluğu El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesine üye.

Bizzat Pentagon’un kendisi, aynı gün paraşütle Mare’ye silah ve cephane yardımı yaptı. Havadan indirilen bu lojistik destekten tam olarak hangi grubun yararlandığını bilmiyoruz.

İdlib’in kurtarılması Suriye ve Rusya’ya, Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’i kurtarma imkanı verecektir ki bu da Cumhuriyetin devrilmesi ve yerine İslamcı bir hükümetin kurulması projelerine nihai olarak son verecektir.

Çeviri
Murat Özdemir

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.