Voltaire İletişim Ağı

Washington Moskova’dan El Kaide’yi vurmamasını istedi

+

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 4 Haziran 2016 günü ABD’nin Rusya’dan Suriye’deki El Kaide hedeflerini vurmamasını talep ettiğini açıkladı.

İdlib bölgesinde, Washington’un « ılımlı isyancılar » olarak nitelediği güçler, El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra Cephesi’yle kaynaşmış durumdadır. Geçen 27 Şubat tarihinde varılan karşılıklı olarak saldırılara son verilmesi mutabakatı uyarınca, ABD tarafından desteklenen güçlerin BM’in « terörist örgütler » listesindeki gruplardan ayrılması öngörülüyordu. Ama bu gerçekleşmedi.

2 977 kişinin ölümüyle sonuçlanan 11 Eylül 2001 saldırılarını resmi olarak El Kaide, planladı ve gerçekleştirdi. ABD, bilhassa El Kaide’ye verdikleri destek gerekçesiyle Afganistan İslam Emirliği ve Irak’a karşı savaş başlattı (gerçi Washington o günden bugüne Irak’ın gerçekte bu saldırılarda parmağının olmadığını kabul etti).

Son yıllarda, El Kaide Türkiye’de AKP’yi finanse etti, Libya Arap Cemahiriyesini devirmesi için NATO’ya yardım etti ve Laurent Fabius’un ifadesiyle Suriye’de « iyi iş gördü ».

Thierry Meyssan’ın 11 Eylül 2001: Dehşetengiz Hile (Med Cezir Yayınları, Eylül 2002) kitabının yayınlanmasından beri, NATO üyesi ülkelerinin büyük bir çoğunluğu El Kaide’nin 11 Eylül saldırılarındaki sorumluluğuna karşı çıkanları « komploculukla » suçluyor.

Çeviri
Murat Özdemir

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.