ولترشبکه

آتش بس سوریه از سوی عناصر جهادی به استثنای القاعده و داعش امضاء گردید

+

شبکه ی ولتر : قرار آتش بس در سوریه از سوی پرزیدنت ولادیمیر پوتین ، در حضور وزرای امور خارجه و دفاع این کشور اعلام گردید ( ۱ ) . روسیه و ترکیه ضامن اجرایی آن شدند . جمهوری اسلامی ایران نیز که برای اجرایی شدن این قرار مشارکتی ملاحظه کارانه داشت .

سه سند از سوی جمهوری عرب سوریه و هفت گروهک شورشی که شامل ۶۰ هزار نفر عناصر جهادی بود امضاء گردید :
۱- فیلق الشام ( چهارهزار مبارز )
۲- احرارالشام ( شانزده هزارمبارز )
۳-جیش السلام ( دوازده هزار مبارز )
۴-Suvar agi-Sham ( دوازده هزار مبارز )
۵-جیش المجاهد ( هشت هزار مبارز )
۶-جیش الادلب ( شش هزار مبارز )
۷-جبهة الشالم ( سه هزار مبارز )

این سه سند عبارتند از :

- سند آتش بس ( که گروهک های القاعده و داعش از آن مستثناء می باشند) و در سر اسر سرزمین سوریه از نیمه شب به وقت محلی پنج شنبه ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶ به اجرا در خواهد آمد .
- تدارکاتی در جهت حفظ صلح موقت با حضور نیروهای روسی .
- مذاکرات صلح در شهر آستانه ( قزاقستان ) خواهد بود . کشور ایران و مصر در این مذاکرات شرکت خواهند داشت و ایالت متحده می توانند بعد از سر کار آمدن پرزیدنت دنالد ترامپ به این مذاکرات ملحق شوند ( بعد از تاریخ ۲۰ ماه ژانویه ۲۰۱۷ ) . کشورهای عربستان سعودی ، عراق ، اردن ، قطر و سازمان ملل نیز برای شرکت در این مذاکرات دعوت شده اند .

این توافق عناصر جهادی را به دو گروه تقسیم می کند : از یک سو آنهایی که اهداف ناتو را دنبال می کنند و حاضر به امضای توافق آتش بس نشدند و ازسوی دیگر آنهایی که حاضر به زمین گذاشتن سلاح خود شدند .

ترکیه – عضو ناتو - با مشارکت با ایران ، از بلند پروازی های خود برای رهبری سنی های جهان دست برداشت و خود را از ایالات متحده دور کرد .

اتحاد نیروهای مخالفان و انقلابیون اعلام کردند که از این توافق حمایت خواهند کرد.

در ابتدای ماه ژانویه ، کشور قطر از جنگ با سوریه عقب نشینی کرد . و وارد پایتخت روسنفت شد که بزرگترین شرکت موجود در جهان می باشد و سیاست انرژی خود را با روسیه هماهنگ ساخت .

این توافق از دو ماه پیش در حال مذاکره می باشد . طرفهای که با آن مخالفت می کنند عبارتند از اسرائیل و کشور انگلستان که سعی کردند آن را با به قتل رساندن سفیر روسیه در آنکارا و بمباران های ۲۸ و ۲۹ ماه دسامبر سفارت روسیه در دمشق به شکست بکشانند .

ایالات متحده ، فرانسه و انگلستان در این توافق آتش بس شرکت نمی کنند . واشنگتن از سوی پرزیدنت اردوغان متهم شد که از القاعده و داعش حمایت می کند ، در عین حال سفیر ایالات متحده در آنکارا این امر را تکذیب نمود . پرزیدنت اوباما در ۲۳ ماه دسامبر ، قانون مالیات دفاعی را امضاء نمود که در آن اجازه داد تا سلاح به گروه مخالفین سوریه داده شود .

عربستان سعودی نیز که نظری در باره ی این توافق بیان نکرده ، اعلام نموده که اقدام به کمک به پناهندگان سوری خواهد نمود . پادشاهی عربستان موظف است تا کمک های بشر دوستانه ی خود را تنها از طریق مساجدی که در کمپ های پناهندگان ایجاد کرده تحویل دهد .

پرزیدنت پوتین نیز به وزیر دفاع خویش دستور داده تا حضور نظامی روسیه را در سوریه کاهش دهد . در عین حال ، روسیه علیه تروریست های القاعده و داعش به عملیات نظامی خود ادامه خواهد داد .

جنگ علیه سوریه که ایالات متحده با کمک ناتو طراح آن بودند و از سوی پادشاهان خلیج هزینه ی آن پرداخت شد ، و تا کنون جان سیصد هزار نفر را گرفته است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.