ولترشبکه

سوءقصد به دیسکوتکی در استامبول

+

عناصر بسیاری در ارتباط باسوء قصد به دیسکوتکی در استامبول در تاریخ اول ماه ژانویه ۲۰۱۷ در دست است ، این در حالی است که دولت ترکیه اجازه ی انتشار هر گونه مطلبی بدون اجازه ی خود را منع کرده است .

- سوء قصد جان ۳۹ نفر را گرفت و ۶۹ تن نیز زخمی شدند .
- هدف دیسکوتک رینا ، محل تجمع افرادطبقه ی ممتاز مسیحی ارتودکس بوده ، که در بخش اروپایی ( به مفهوم قسمت اروپایی تنگه ی بسفر ) قرار دارد .
- بر خلاف نخستین گذارشات ، شاهدان عینی حضور دو تا چهار نفر مهاجم مسلح را که به سوی حاضرین شلیک کردند را تایید می کنند .
- بر خلاف اخبار اولیه ، هیچ یک از مهاجمین لباس بابا نوئل به تن نداشتند . بر عکس ، بسیاری از روزنامه های آ ک پ و چند تن از واعظین مسلمان ، در روزهای قبل از این سوء قصد مخالفت خود را با برگذاری جشن های دوران جاهلیت و آیین بابا نوئل اعلام کردند .
- به گفته ی پلیس ، مهاجمین مسلح افراد ورزیده ای بودند که آشنایی کامل با به کار گیری اسلحه داشتند.
- پلیس اعلام کرد هویت مهاجمین را شناسایی کرده و عکسی نیز در این رابطه منتشر نموده (عکس بالا ) ، اما نام آن شخص را فاش نکرد ه است . به گفته ی آنها او اهل منطقه ی آسیای مرکزی می باشد . منزل وی تحت بازجویی قرار گرفت و تعداد پانزده نفر از اطرافیانش به دفتر پلیس خوانده شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند .
- تنها داعش مسئولیت این سوء قصد را به عهده گرفت.
- همسر فرد مهاجم به پلیس خاطر نشان کرد ، که نمی دانست شوهرش با گروه داعش وابسته است .

از این اطلاعات اولیه می توان نتیجه گرفت که هدف از این سوء قصد مخالفت با نزدیکی میان ترکیه و روسیه بوده است ، که سوء قصد ۱۹ ماه دسامبر به سفارت روسیه در آنکار ، این موضوع را می تواند تایید کند . چنانچه این تهاجمات منافع داعش را تامین می کنند ، اما عناصر بدست آمده این تفکر را ایجاد می کند که آنها به طور قطعی مجری این سوء قصد نبودند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.