Rosja sprzedała właśnie spółce Glencore [1] i Katarowi 19,5 % rosyjskiego giganta naftowego – Rosniefti.

Rozłożenie się udziałów kapitałowych po tej operacji nie jest dokładnie znane, ale w rękach państwa rosyjskiego pozostaje ponad 50 % udziałów Rosniefti – największej na świecie spółki naftowej.

Katar jest już posiadaczem większościowego pakietu akcji Glencore.

Transakcja miała miejsce w chwili, gdy obranie miliardera Donalda Trumpa na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych zwiastuje – jak można sądzić – nieuchronne zniesienie antyrosyjskich sankcji gospodarczych, a porozumienie w sprawie zmniejszenia produkcji ropy naftowej (osiągnięte przez kraje produkujące ropę naftową i będące członkami OPEC) pozwala spodziewać się powolnego wzrostu cen ropy.

Na krótko przed tą transakcją, Rosnieft zakupiła spółkę naftową Basznieft. To właśnie przy okazji dokonywania tego zakupu – jak wynika z danych Komitetu Śledczego Rosji [podlegającego prezydentowi Rosji – przyp. tłum.] – rosyjski minister gospodarki Aleksy Uliukajew miał otrzymać nielegalne korzyści w kwocie 1,8 mln euro [2]. Od rozpoczęcia śledztwa Uliukajew pozostaje w areszcie domowym.

Wartość rynkowa akcji Rosniefti jest oceniana na 55,02 mld euro. Akcje rosyjskiego giganta naftowego sprzedano spółce Glencore i Katarowi [3] ze zniżką dwuprocentową, tj. za 10,5 mld euro, które to środki będą przekazane rosyjskiej firmie państwowej Rosnieftiegaz. Część owej kwoty, którą Rosnieftiegaz przeleje do rosyjskiej kasy państwowej, będzie wykorzystana na pokrycie deficytu dochodów budżetowych Rosji, spowodowanego sankcjami gospodarczymi UE.

Rozdzielając całkowicie kwestie swojej polityki gospodarczej i polityki zagranicznej, Rosja osiągnęła partnerstwo gospodarcze z Katarem, czyli z krajem, z którym walczy na płaszczyźnie wojskowej w Syrii, gdzie katarski emirat popiera zbrojne ugrupowania przeciwko rządowi syryjskiemu.

Tłumaczenie
Grzegorz Grabowski ">Grzegorz Grabowski
Polski blog

[1Analityk i publicysta Aleksander Rogers uchylił rąbka tajemnicy: „korporacja Glencore, której wartość szacuje się na 96 mld USD, wystawiła na IPO [ang. Initial Public Offering] w 2010 r. akcje na kwotę 2,2 mld USD (czyli nieco ponad 2 %). A bank Rotszyldów zakupił z tejże puli akcje tylko za 40 mln USD (czyli 2 % od 2 %). No i teraz złowrodzy Rotszyldowie posiadają aż 0,04 % akcji Glencore, co nie daje im najmniejszych praw do zarządzania firmą. Tak więc, Glencore pozostaje nadal – tak jak i w l. 70-tych XX wieku – kantorem należącym do KGB ZSRR.” (tłum GG.) – zob.: „Александр Роджерс: Введение в конспирологию – Ротшильды и „Роснефть”” („Aleksander Rogers: Wstęp do konspirologii – Rotszyldowie i Rosnieft”), Александр Роджерс, Журналистская Правда (Dziennikarska Prawda), 11 grudnia 2016.

[2Следователи нашли у Улюкаева монеты из драгоценных металлов” („Śledczy znaleźli u Uliukajewa monety z drogocennych metali”), Lenta.ru, 11 stycznia 2017. – Tamże czytamy: „Basmański sąd w Moskwie potwierdził przejęcie środków należących do b. ministra rozwoju gospodarczego Rosji Aleksego Uliukajewa, oskarżonego o przyjęcie dwóch milionów dolarów łapówki. Poinformowała o tym w środę 11 stycznia Lentę.ru rzeczniczka sądu, Junona Cariewa. Według niej, wśród przejętego majątku są również monety z drogocennych metali. Łączna kwota zabezpieczonego mienia – pół miliarda rubli [ok. 8 mln euro – przyp. tłum.].” (tłum GG.).

[3Сингапурская компания получила право на 19,5% Роснефти” („Singapurska firma otrzymała prawo do 19,5 % Rosniefti”), РосБизнесКонсалтинг (RosBiznesKonsulting), 10 stycznia 2017.