El Kaide’nin Suriye’de yeniden örgütlenmesi
Voltaire İletişim Ağı

El Kaide’nin Suriye’de yeniden örgütlenmesi

+

Türkiye’nin yaklaşımının Rusya ve İran’la yakınlaştığı Astana görüşmeleri ve Türkiye yanlısı muhalefetin Cumhuriyetçi muhalefetle tartıştığı Moskova buluşması sonrasında, silahlı gruplar arasında bir iç savaş başladı.

Bu bağlamda El Kaide kuvvetlerini yeniden örgütledi ve Heyet Tahrir el-Şam’ın (Şam’ı Özgürleştirme Meclisi) kuruluşunu duyurdu.

Bu yeni isim Şam’ın Fethi Cephesi (eski El Nusra Cephesi), Nurettin Zengi Hareketi (CIA), Liva el Hak, Ensar el Din ve Ceyşü’l Sünne’yi (aynı şekilde CIA’ye bağlı) bir araya getiriyor.

Bu operasyon, yeni örgütün logosunu oluşturan MI6 tarafından desteklenmektedir.

Yeni oluşum, Şam’ın Özgür İnsanlarının İslami Hareketi (Ahrar’uş Şam) kökenli çeşitli kişiliklerden oluşuyor. Ancak bu grubun dağılıp dağılmadığı ya da bu kişiliklerin örgütün gelecekteki katılımını mı duyurdukları henüz bilinmiyor.
- Suudi Şeyh Abdullah el-Muhaysini (Şeriat Mahkemesinin başkanlığını üstlendiği Doğu Halep’li « ılımlıların » eski lideri),
- Ebu Yusuf Muhacir (eski askeri sözcü),
- Ebu Salih Tahan (örgütün eski 2 numarası).

Ahrar’uş Şam Suudi Arabistan tarafından finanse edilen ve ilişkilerini Birleşik Krallığın belirlediği bir terörist gruptur. Örgütün Dışişleri Bakanı Lebib el Nahhas, MI6 üyesi bir İngiliz vatandaşıdır. Avrupa’da serbestçe dolaşmaktadır ve bundan bir buçuk yıl önce Washington Post’ta bir serbest makale yayınlamıştır.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.