ولترشبکه

دونالد ترامپ سازمان امپریالیستی ایالات متحده را منحل کرد

دونالد ترامپ ، مهم ترین رفرم ساختاری دولت ایالات متحده را پس از ۶۹ سال به وجود آورد . او پروژه ی امپریالیستی را پایان داد و خواست تا کشورش مانند سایر کشورهای جهان باشد.

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 37.9 kb

او سیستم دولتی را که از سال ۱۹۴۷ روی کار بوده، تغییر داد و یادداشتی مرتبط با سازمان امنیت ملی و شورای امنیت کشورش (Homeland Security) منتشرساخت [1]

اصولی که در گذشته اعمال می شد ( امنیت ملی ) را تحت حمایت کاخ سفید و ستاد ارتش مسلح در می آورد ، همچنین سازمان سیا را که در همین راستا به وجود آمد .

از سال ۱۹۴۷تا ۲۰۰۱ ، شورای امنیت ملی مرکز تصمیم گیری ها بود . رئیس جمهور نیز همراه با مدیر سازمان سیا که خود انتخاب می کرد، در قدرت سهیم بود و همراه با رئیس ستاد ارتش مسلح توسط هم تایای خود انتخاب می شد . پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، شورا به صورت de facto ( در عمل ) زیر نظر ( دولت مستمر ) مستقر در Raven Rock Mountain در آمد .

از آن پس رئیس ستاد ارتش مسلح ، نمی تواند به طور مداوم در جلسات شرکت کند ، مگر زمانی که حضور او نیاز باشد . علاوه بر این سازمان سیا ، جایگاه خود را را در میان شورا از دست داده و به احتمال زیاد توسط رئیس امنیت ملی معرفی می شود .

سازمان سیا ، که تا بحال به صورت سلاح رئیس جمهور برای پیش برد اعمال مخفی به کار می رفت ، از این پس به صورت سازمان اطلاعاتی عمل خواهد کرد و نه بیشتر ، که مفهوم آن مطالعه بر اعمال کارگذاران بین المللی و پیش بینی اعمال آنها خواهد بود و باید مشاور رئیس جمهور باشد .

مطابق با گذارش سالیانه ی عملیات شورا ، از سال ۲۰۱۵ تا کنون ، در ۳۵ کشور قتل های سیاسی انجام گرفته .

به هنگام دوران جابجایی رئیس جمهور ایالات متحده ، پرزیدنت ترامپ رسماََ اعلام نمود که کشورش هیچ گاه در رژیم های دیگر کشورها تغییری ایجاد نخواهد کرد ، (همان گونه که از سال ۱۹۸۹ به روش (Gene Sharp) عمل می شد ) .

علاوه بر این پرزیدنت ترامپ ، جایگاهی دائمی برای فرمانده ی ارتش هم ردیف مدیر دفتر خود اختصاص داد .

JPEG - 22.7 kb

مشاور سابق امنیت ملی ایالات آمریکا سوزان رایس ، در حساب تویتر خود در این رابطه به تندی عکس العمل نشان داد . و بسیاری از مدیران سازمان سیا در اعتراض با این اقدام ، ابراز ناخشنودی کردند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.