Voltaire İletişim Ağı

Avusturya Cumhurbaşkanı İslamofobiye karşı başörtüsü takılmasını önerdi

+

Burka takılmasını yasaklayan yasaya tepki gösteren Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, İslamofobi ile mücadele etmek üzere, bütün Avusturyalı kadınların başörtüsü takacağı bir gün belirlenmesi dileğinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Van der Bellen’in görüşünün aksine, başörtüsü kaynağını İslam’dan almamaktadır: Peygamberin hiçbir eşi başörtüsü takmıyordu. Bu gelenek ancak VIIInci yüzyılda Bağdat’ta Abbasi halifeleri devrinde ortaya çıktı. Zamanla farklı içtihat okulları tarafından kabul edildi. İkinci Dünya Savaşından beri Müslüman Kardeşler başörtüsünü Müslüman toplumlar içerisinde siyasi projelerinin simgesi haline getirdiler. Dolayısıyla başörtüsü takılması sadece din sorunu olmaktan daha, çok bir siyasal tercihtir.

Alexander Van der Bellen, 90’lı yıllarda Alman Joseph Fischer çevresinde ortaya çıkan yeşil siyasetçiler ailesinden gelmektedir ve NATO’nun Müslüman azınlığa destek için Yugoslavya’ya yaptığı yasadışı müdahaleye destek vermiştir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.