Voltaire İletişim Ağı

AKP Fransız genel seçimlerine aday çıkartıyor

+

Türk Hükümeti 2015’te Fransa’da, Türkiye’deki AKP’nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) karşılığı olan Eşitlik ve Adalet (Fransızca kısaltmasıyla PEJ) adlı siyasal partinin kuruluş sürecini başlattı.

PEJ, Müslüman Kardeşler’in söylemiyle, « kültürel farklılıkların reddine », « bireylerin inançlarının yargılanmasına » ve « ötekinin temelsiz bir şekilde karalanmasına » karşı çıkmaktadır. Öte yandan söz konusu parti şimdilik işi « Özgürlük (yani Şeriat’ı uygulama özgürlüğü) » talep etmeye kadar vardırmamaktadır.

Bu oluşum 2015 yılındaki mahalli seçimlere 10, 2016 yılında Strazburg’taki ara seçimlere ise 1 adayla katılmıştı. Halen Haziran 2017 genel seçimleri için aday arayışını sürdürmektedir ve bugüne kadar 68 aday belirlemiş durumdadır.

PEJ hiçbir şekilde Türkiye’ye göndermede bulunmamakla birlikte, tüm yöneticileri Türk asıllı ya da Fransız-Türk çifte vatandaşlığına sahiptir.

Türk Hükümeti diasporasını denetim altına almak üzere Avrupa ölçeğinde geniş kapsamlı bir sistem kurmuştur. Desteklediği camiler iç muhalifler hakkında Ankara’ya düzenli olarak bilgi vermektedir. Bu sorun Almanya (yurtdışındaki en güçlü Türk topluluğunu barındıran) ve İsveç’te büyük tepkilere yol açtı.

Türkiye, IŞİD’in 13 Kasım 2015’te Paris’te düzenlediği saldırıların talimatını verdi [1].

Çeviri
Murat Özdemir

[1] Gözlerimizin önünde. 11 Eylül’den Donald Trump’a, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Murat Özdemir, Voltaire İletişim Ağı, 2017.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.