ولترشبکه

منچستر ، م ای ۶ ، القاعده ، داعش و خاندان عابدی ها

+

طبق گذارش اسکاتلندیارد ، سوءقصد به تماشاگران کنسرت آریانا گرانده در محوطه ی آرنای منچستر در تاریخ ۲۲ ماه مه ۲۰۱۷ ، توسط سلمان عابدی صورت گرفت ، کارت بانکی که در میان تکه های جسد و پیراهنی که به تن داشت هویت او را مشخص نمود .

این سوءقصد را رسانه ها به این صورت تعبیر کردند که انگلستان در تروریزم بین المللی نقشی ندارد و به عکس قربانی آن می باشد .

سلمان عابدی در انگلستان بدنیا آمده و خانواده ی او از مهاجرین کشور لیبی می باشند . بارها به در ماه های اخیر همراه پدرش و یا به تنهایی به لیبی سفر کرده است .

پدرش رمضان عابدی که از افسران گذشته ی سرویس های اطلاعاتی لیبی بوده ، جنبش های اسلام گرای افراطی را تحت نظر داشت ، اما در دو دههی اخیر متوجه نشده بود که پسرش به گروه های داعشی پیوسته .

در سال ۱۹۹۲ ، رمضان عابدی از سوی م ای ۶ بریتانیا به لیبی باز گردانده شد و در سوء قصدی که از سوی مقامات سلطنتی انگلستان طراحی شده بود ، می بایستی معمر قزافی را به قتل برساند . این عملیات لو رفت، و از سوی م ای ۶ بازخوانده شد و او را به انگلستان بازگرداندند و در آنجا پناهنده شد . در سال ۱۹۹۹ در ولی رنجWhally Range ( جنوب منچستر ) در کنار گروهک های اسلام گرای اهل لیبی سکونت گزید .

در ۱۹۹۴ ، رمضان عابدی با طرح م ای ۶ به لیبی باز گردانده شد . در اواخر سال ۱۹۹۵ ، در شکل گیری گروهک اسلام گرایی که در لیبی می جنگید کمک کرد (GICL ) ، که شاخه ی محلی القاعده در کنار عبدالحکیم بالحج می باشد . GICL توسط م ای ۶ مسئولیت به قتل رساندن معمر قزافی را داشت که به ازای آن صد هزار لیور استرلینگ دریافت می کرد . این عملیات نیز با شکست مواجه شد و در میان سرویس های اطلاعاتی پادشاه انگلستان بحث های بسیاری را برانگیخت که به استعفای David Shayler انجامید .

بسیاری از اعضای گذشته ی GICL در Whalley Range ساکن بودند ، منجمله دوستان خانواده ی عابدی با نام عبد الباسط عزوز . در ۲۰۰۹ این شخص به گروه القاعده در پاکستان ملحق شد و از نزدیکان ایمان الظواهری شد . در سال ۲۰۱۱ ، در عملیات زمینی ناتو علیه کشور لیبی شرکت کرد . در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ ، علیه سفیر ایالات متحده در لیبی ج. کریستوفر استیوز، سوء‌قصدی ترتیب داد که در بنغازی کشته شد . در سال ۲۰۱۴ ، او را در ترکیه دستگیر کردند و به ایالات متحده ی آمریکا فرستاده شد ، و هم اکنون در انتظار اجرای حکم خود می باشد . هنوز مشخص نیست که در سال ۲۰۰۵ رمضان عابدی به GICL ملحق شده تا گروه القاعده ی عراق را تشکیل دهد ، و یا در سال ۲۰۱۱ در عملیات ٬٬ بهار عربی ٬٬ م ای ۶ در حمایت زمینی GICL به نفع ناتو وارد عمل شود . در هر حال ، او پس از سقوط معمر قزافی در لیبی ساکن شد و خانواده ی خود را به آنجا برد ، در حالی که فرزندان ارشد او در Whalley Range باقی ماندند .

طبق اظهارات نخست وزیر اسپانیا خوزه ماریا آزنار ، عبدالحمید بالحج در سوء قصد مادرید به تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۰۴ شرکت داشت . بعد از این موضوع ، او در کشور مالزی توسط سازمان سیا به طور مخفیانه دستگیر شد و به لیبی باز گردانده شد ، در آنجا توسط اعضای م ای ۶ مورد شکنجه قرار گرفت . عاقبت به خاطر توافق میان سیف الاسلام قزافی و گروه های جهادی او را نیز آزاد کردند . دوران جنگ لیبی ، بالحج که به قطر تبعید شده توسط هواپیمای شخصی امیر قطر به لیبی باز گردانده می شود و فرمانده ی عملیات زمینی ناتو را به عهده می گیرد . در ۲۸ ماه ژوئیه ۲۰۱۱ ، او جریان به قتل رساندن ژنرال عبدالفتاح یونس را طراحی می کند که مدعی شده بود به شورشیان پیوسته ، در حالی که علیه GICL در سال ۱۹۹۰ اقدام نظامی کرده بود . در سپتامبر ۲۰۱۱ ، بالحج مقام فرماندهی نظامی تریپولی را توسط ناتو دریافت می کند . در ۲۰۱۲ ، با همکاری Mahdi al-Hatari که اهل کشور ایرلند است ، ارتش آزاد سوریه را تشکیل می دهد ، سپس به لیبی باز می گردد . در ۲ ماه مه ۲۰۱۴ ، او را به Quai d’Orsay در پاریس دعوت می کنند . در ماه دسامبر ۲۰۱۳ ، در پی کشف شدن نامه ی فرمانده ی قبلی م ای ۶ در اسناد جماهیر لیبی دوران قزافی ، او علیه کشور انگلستان به خاطر آن که نه سال قبل ربوده و مورد شکنجه قرار گرفته بود شکایت می کند . سرویس های مخفی انگلستان وکلای او را به صورت غیر قانونی مورد شنود قرار می دهند ، اما در نهایت مجبور به انهدام گفته های ضبط شده می شوند . به گفته ی دادستان کل مصر Hichem Baraket در ماه مه ۲۰۱۵ ، بالحج فرمانده ی اصلی داعش در افریقای شمالی در شهر درنا می شود ( که مالکیت آن در گذشته به عبدالباسط عزوز تعلق داشت ) ، منطقه ی سیرت و سبراتا . در اکتبر سال ۲۰۱۶ ، در لندن بار دیگر به خاطر آن که به طور مشخص توسط رئیس م ای ۶ Sir Mark Allen ربوده و شکنجه شده است اقامه ی دعوا می کند .

داعش مسئولیت سوءقصد منچستر را به عهده گرفته ، ولی سلمان عابدی را به عنوان ٬٬ قربانی ٬٬ معرفی نکرده . پس از سوء قصد ، رمضان عابدی خصومت خود را نسبت به جهادیون به خبرنگاران که توسط تلفن با او تماس گرفته بودند اعلام می کند . او همچنین اظهار داشته که پسرش می خواست ماه رمضان را به لیبی بیاید و در کنارش بماند ، و عقیده داشت که او در این سوء قصد بیگناه است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.