پارلمان ترکیه اجازه می دهد تا نیروهای ارتش این کشور در قطر حضور داشته باشند .
ولترشبکه

پارلمان ترکیه اجازه می دهد تا نیروهای ارتش این کشور در قطر حضور داشته باشند .

+

در نشست بزرگ ملی ترکیه در ۷ ماه ژوئن ۲۰۱۷ ، اجازه ی حضور نیروهای ارتش این کشور در قطر تصویب شد .

در پی امضای قرار داد ی که در سال ۲۰۱۴ امضا گردید ، کشور ترکیه پایگاه نظامی در قطر تاسیس کرده که در آن ۳۰۰۰ تن می توانند حضور داشته باشند . در عین حال تا کنون مشخص نشده که کشور ترکیه به چه علت قصد دارد نیروهای خود را به خلیج بفرستد ، که بسیار از منطقه ی حفاظتی این کشور دور می باشد .

کشور قطر بزرگترین پایگاه نظامی ایالات متحده ی خاور میانه را در خاک خود مستقر ساخته . پایگاه عودید می تواند ده هزار تن را در خود جای دهد و مقر اصلی CentCom می باشد . این پایگاه از اصول مکتب کارتر پیروی کرده که در آن ایالات متحده می تواند سوخت هیدروکربن خود را از خلیج فارس به صورت طرح امنیت ملی تامین سازد . با این حال از سال ها پیش ، ایالات متحده نیازی به گاز و نفت خلیج فارس ندارند چرا که در خلیج مکزیک استخراج این مواد را افزایش داده .

از آغاز این هفته ، ده کشور روابط دیپلماتیک خود را با کشور قطر قطع کرده اند .

در اول ماه ژوئن ۲۰۱۷ (‌پس از سخنرانی دونالد ترامپ در ریاض ، و پیش از بحران دیپلماتیک ) ، دنیس راس ( فرستاده ی پیشین پرزیدنت بوش پدر و کلینتن به خاور میانه ) ، به Sky News اعلام داشته که برایش عجیب نخواهد بود که دولت ترامپ به کشور قطر نشان دهد که از پایگاه عودیددر حال خروج می باشد . هر چند در شبکه ی الجزیره ، پنتاگن اعلام داشته که به لحاظ نظامی ترک این پایگاه امکان پذیر نمی باشد .

در خاور میانه ائتلاف نوینی در حال شکل گیری است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.