ولترشبکه

بزودی حماس به تهران پناهنده می شود ؟

+

عادل الجبیر ،‌وزیر امور خارجه ی سعودی در تاریخ ۶ ژوائن ۲۰۱۷ در پاریس شرایط برقراری مجدد روابط با قطر را باز شمرد . از میان آنها شرط اخراج حماس عنوان شد که مسیر سیاسی آن به طور ناگهانی از سال ۲۰۱۲ از دمشق به دوحه تغییر کرد ( پیش از آنکه خود را شاخه ی فلسطینی اخوان مسلمین قلمداد کند ) - ٬٬ عنوانی که آن را هم کنار گذاشت٬٬ .

محمود عباس رئیس جمهور تشکیلات خود گردان فلسطین ،از این خواست سعودی ها حمایت کرد .

دولت قطر از چند تن از رهبران حماس خواست تا خاک کشورش را ترک کنند .

سخنان پرزیدنت دونالد ترامپ در ریاض به تاریخ ۲۱ ماه مه ، از سوی تمامی جهان عرب به مثابه ی پایان دادن به تروریزم تعبیر شد که مولد آن اخوان مسلمین بوده اند . رسانه های عرب ناگهان دیدگاه خود را نسبت به حماس که آن را جنبش مشروع مقاومت فلسطینی قلمداد می کردند تغییر موضع دادند . و هم اکنون آن را به صورت سازمان تروریستی می خوانند که از رنج ملت فلسطین سوء استفاده می کند . تنها رسانه های ایرانی در این پاکسازی سیاسی شرکت نکرده اند .

خالد مشعل و فرستاده هایی از دفتر سیاسی این جنبش عازم تهران شدند . به نظر می رسد که ایران حاضر شده تا به حماس پناهندگی سیاسی اعطا کند .

تاریخ جنبش حماس بسیار پیچیده است . در سال ۱۹۸۷ با پیشنهاد انگلستان و سه نفر از اعضای اخوان مسلمین تشکیل شد . این جنبش به استعمار غربی اعتراضی نداشت ، اما اعتقادش بر این بود که مطابق با قران ، سرزمین های مسلمان نشین نمی توانند توسط غیر مسلمانان اداره شوند .این جنبش نماد مقاومت مذهبی در اسرائیل بود . سالها تلاویو به آن کمک کرد تا این جنبش شکل بگیرد وجنبش فتح یاسر عرفات را تضعیف نماید ، جنبش لائیک فتح از سوی ایالات متحده و فرانسه حمایت می شد . به تدریج ایران نفوذ خود را بر شاخه ی نظامی حماس گسترش داد و با سلاح و مهمات آنها را مجهز نمود . در ۲۰۱۲ ، طرح انگلیسی بهار عربی به نظر به بار نشسته بود و حماس خود را به صورت شاخه ای از اخوان مسلمین معرفی کرد . با وجود روابط میان م آی ۶ و حماس و با وجود عقاید ضد امپریالیستی امام خمینی ( ره ) ، تهران این جهت گیری حماس را به صورت موضوع و مشکل درونی فلسطینی ها قلمداد نمود .

اما هم اکنون ما شاهد تغییر چهار چوب فکری در خاور میانه می باشیم . مسئله ی مبارزه ضد امپریالیزیم در برابر مبارزه بر ضد استبداد دینی داعشی تغییر می کند . حماس به صورت نماینده ی ٬٬ پیروان اسلام سیاسی٬٬ از میان سنی ها و شیخ حسن روحانی از میان شیعیان تعیین شده اند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.