Voltaire İletişim Ağı

ABD ipek yolunun yeniden açılmasını engelleyebilecek mi?

+

Geçen hafta Suriye Arap Ordusunun (yani Cumhuriyetin ordusunun) Irak sınırına kadar ulaşmasından sonra, bu kez Irak Ordusu 16 Haziran 2017’de el-Velid’e ulaştı.

İki ordu arasında halen Suriye’de el-Tanf’ı yasadışı bir şekilde işgal eden ABD güçleri bulunuyor. Rusya’ya göre söz konusu ABD güçlerine High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) roketleriyle donatılmaktadır. Bu füzeler Washington tarafından Suriye ve Irak Ordularının birleşmesini ve « ipek yolu »nun yeniden açılmasını engellemek üzere kullanılması muhtemeldir. Pentagon bu konuda herhangi bir yorumda bulunmadı.

Pentagon 2014 yılında, Suriye ve Irak arasında birleşik bir « Sünnistan » kurabilmek ve bu yolla ipek yolunun önünü kesebilmek için IŞİD’i örgütlemiş, finanse etmiş ve silahlandırmıştı. Bu tarihi iletişim yolu antik dönemden beri Çin’i Akdeniz’e bağlamaktadır. Aynı zamanda İran’ın Lübnan’a silah gönderme imkanı da sağlamaktadır. Dolayısıyla sorun Washington’un, Barack Obama’nın bölge ülkelerine karşı yürüttüğü politikayı mı yoksa Donald Trump’ın IŞİD’e karşı politikayı sürdüreceğini bilmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.