Voltaire İletişim Ağı

Project Veritas CNN’nin bir yalan haber kampanyasını ortaya çıkardı

+

Gazeteci James O’Keffe (fotoğraf) birkaç yıldır gizli kamera ile video görüntüleri çekiyor. Siyasi şahsiyetlerin dönemin skandallarına ilişkin yorumlarını ve hatta itiraflarını görüntüye alıyor. Breibart ve Başkan Trump’a yakınlığıyla bilinen O’Keffe, yakınlarda Rusya’nın ABD’deki başkanlık seçimi kampanyasına müdahalesi olasılığını CNN’in nasıl ele aldığına ilişkin üç video görüntüsü yayınladı.

26 Haziran 2017’de yayınlanan birinci bölümde, siyasi olmayan programlardan sorumlu CNN başyapımcısı John Bonifield, Rusya ve Trump’ın ekibi arasında gizli işbirliği olduğuna yönelik suçlamaların « reyting elde etmek için » yayınlanan « saçmalıklardan » ibaret olduğunu belirtiyor.

28 Haziran’da yayınlanan ikinci bölümde CNN sunucusu Anthony Van Jones (eskiden Barack Obama ile birlikte çalışan, 11 Eylül saldırılarının resmi yorumunu kamuoyu önünde tartışmaya açtığı için Beyaz Saray tarafından kovulan) Rusların müdahalesi hikayesinin hükümsüz olduğunu söylüyor.

30 Haziran’da yayınlanan üçüncü bölümde, CNN’nin ortak yapımcısı Jimmy Carr, Başkan Donald Trump’ın bir akıl hastası olduğunu ve seçmenlerinin pislik ve aptal olduğunu söylüyor.

CNN, Project Veritas’tan James O’Keffe’yi söz konusu açıklamaları genel bağlamlarından çıkarmakla suçladı. O’Keffe’yle işbirliği yapanlar kayda alınan görüşlerini olabildiğince kısaltmayı denediler. Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders söz konusu açıklamaların utanç verici olduğunu vurguladı ve tüm ABD vatandaşlarını bu video görüntülerini izlemeye ve konuyu değerlendirmeye davet etti.

CNN’nin Rusya’nın olası müdahalesine yönelik soruşturması televizyon kanalının saplantısı haline geldi. Son iki ay içerisinde bu konuyu 1 500 kereden fazla ele aldı. Bugüne kadar kimse haber kanalının Moskova’ya yönelik suçlamasını destekleyecek tek bir kanıt kırıntısı dahi sunamadı.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.