ولترشبکه

ارتش لبنان عناصر جهادی را درعرسال سرکوب نمودند

+

در تاریخ ۳۰ ماه ژوئن ۲۰۱۷ ، ارتش لبنان عملیات ٬٬ مشت گره کرده ٬٬ را در کمپ پناهندگان سوری النور و قاریا در شرق عرسال از طریق پایگاه هوایی رایاک به پایان رسانید . پنج عنصر انتحاری با منفجر ساختن خود سعی در عقب نشاندن ارتش لبنان نمودند . عناصر جهادی یک دختر بچه را کشتند و هفت سرباز را زخمی نمودند . تعداد ۳۵۰ نفر نیز دستگیر شدند .

این نخستین عملیات از این گونه است که از زمان جنگ سوریه به وقوع پیوسته ، همچنین پس از شکست القاعده در سال ۲۰۱۴ در ماه اوت که به موجب آن تعدادی از نظامیان زندانی شدند . تعدادی از این زندانیان به دستور دولت قطر آزاد شدند ( کشور قطر عناصر جهادی را تحت الامر خود دارد با وجود آنکه منکر حمایت آنها می باشد ) ، سایر نظامیان همچنان در بازداشت بسر می برند .

به طور مشهودی وضعیت سیاسی دگرگون شده است . کمپ پناهندگان عرسال توسط سناتور ایالات متحده جان مک کین ساخته شده بود تا به صورت پایگاه عناصر جهادی مورد بهره برداری قرار بگیرد . این کمپ ها ی پناهندگان در سال ۲۰۱۱ توسط اهل محل مورد استقبال قرار گرفتند و از حمایت گسترده ی حزب های سیاسی وابسته به عربستان سعودی ، اسرائیل و قطر ( به خصوص شبکه ی مربوط به سعد حریری و نیروهای لبنانی سمیر جعجع و حزب سوسیالیست ولید جمبلات ) بهره برداری شدند . در حالی که امروزه جمیعت ساکن عرسال لبنان خواهان بیرون راندن عناصر جهادی از این منطقه می باشند ، اما احزاب سیاسی ترجیح می دهند در این رابطه سکوت اختیار کنند .

ارتش لبنان ، در این زمانی که جنگ سوریه رو به پایان است ، می خواهد تا اقتدار ملی خود را در سرزمین خود نشان دهد . احزاب سیاسی وابسته به سوریه ( مانند حزب الله با رهبری حسن نصرالله ) از این عملیات حمایت کردند و نسبت به سربازان زخمی که با عناصر جهادی می جنگند ابراز همدردی نمودند .

زندان های لبنان به قدری پر شده اند که معلوم نیست چه به سر افراد بازداشت شده خواهد آمد . در گذشته عناصر جهادی که توسط دولت دستگیر می شدند در زندان رومیه نگهداری می شدند . این زندان به صورت مرکز فرماندهی منطقه ای القاعده در آمده بود . زندانیان به کمک دولت می توانستند به راحتی با سایر عناصر وابسته ی خود تماس بگیرند . حتا اتاقی برای بازجویی از زندانیان داخلی خود اختصاص داده بودند . در واقع به علت تغییر ات سیاسی ، پلیس توانسته بود با اعمال زور وارد ساختمان زندان شود و زندانیان نیز پراکنده شوند . سال گذشته ، این زندانیان آزاد شدند و در کمپ فلسطینی عین الحلوه‌ صیدا مستقر شدند . ۱۳۸ رهبر القاعده که توسط سازمان ملل مورد تعقیب بودند ، مقر نظامی خود را در آنجا تاسیس نمودند . با توجه به تعهدات بین المللی ، ارتش لبنان اجازه ی ورود به این کمپ را نداشت – با وجود آن که خارج مرزهای خود در این بخش اجازه ی حضور داشت - از این جهت این کمپ را به محاصره ی خود در آورد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.