Hamas kadınlara iki tekerlekli taşıtları yasakladı
Voltaire İletişim Ağı

Hamas kadınlara iki tekerlekli taşıtları yasakladı

+

Gazze Polisi kadınlara iki tekerlekli taşıtları yasakladı. Bugüne kadar kadınların bisiklet ya da motosiklet kullandıklarına nadiren rastlansa da, onları çoğunlukla iki tekerlekli taşıtın arkasında yolcu olarak görebilmek mümkün olabiliyordu.

Hamas’a göre, iki tekerlekli taşıtlar pantolon giyilmesini gerektiriyor, bu da uzun bir etek giymek zorunluluğunda olan kadınlar için uygun görülen bir durum değil. Bunun sonucunda, 2000 yılı tarihli karayolları trafik kanununda özel olarak belirtilmese de, iki tekerlekli bir taşıtı kullanan kadınlara artık 200 Şekel (57 dolar) tutarında ceza uygulanıyor.

Albay Mahir Alli’ye göre, « bu kararın kötü niyetli olarak yorumlanmaması gerekir. Hamas cinsiyet eşitliğinden yanadır ve burada bir cinsiyet ayrımcılığı söz konusu değildir. Bu, halkın güvenliği için alınan bir önlemden ibarettir ».

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.