ولترشبکه

نبرد جروده عرسال آغاز شده

+

نقشه ی = L’Orient-Le Jour

منطقه ی جرود ه عرسال با مساحت ۱۵۰ کیلومتر مربع واقع در بخش کوهستانی میان لبنان و سوریه می باشد . ارتفاع آن از سطح دریا به ۳۰۰۰ متر می رسد . در زمستان زخامت برف به چندین متر می رسد ، از این رو خالی از سکنه است .

از سال ۲۰۱۱ ، حدود ۳۰۰۰ تن از عناصر جهادی با خانواده هایشان در این منطقه پناهنده شده اند ، هم اکنون تنها یک هزار تن از آنان در آنجا باقی مانده که شامل دو گروه القاعده و داعش می باشند .

از چندین ماه پیش مذاکراتی میان گروههای جهادی و جمهوری عرب سوریه جریان داشته . دولت سوریه از آنها خواسته تا منطقه را آزاد نمایند و با تمام تجهیزات و ثروت خود به ادلب بروند ( منطقه ای واقع در شمال غربی سوریه که در واقع در دست سازمان ناتو می باشد ) ، اما عناصر جهادی اصرار داشتند تا به سوی لبنان بروند .

در ۲۰ ماه ژوئیه ۲۰۱۷ ، ارتش عرب سوریه و حزب الله حمله ای را آغاز نمودند ، در حالی که ارتش لبنان جلوی هر گونه عقب نشینی را گرفته است . پس از سخنرانی پرزیدنت ترامپ در ریاض ، بین این سه گروه برای نخستین بار به طور رسمی هماهنگی به وجود آمده .

این نبرد که طولانی به نظر می رسد ، شباهتی با دیگر مبارزات ندارد . در واقع ، بر عکس سایر نقاط سوریه ، در اینجا هیچ کسی زندگی نمی کند ، حتا کوچ نشینان از آنجا نمی گذرند . در نتیجه برای عناصر جهادی امکان قرار دادن عناصر انتحاری مقدور نمی باشد .عناصر جهادی توسط کشورهای آلمان ، ایالات متحده و فرانسه با سلاح سنگین تجهیز شده اند . آنها دارای موشک های انداز های Milan و TOW می باشند .

ژنرال میشل عون ( میهن پرست ) رئیس جمهور لبنان ، خود بر ارتش کشورش نظارت دارد . سعد الحریری ( با گرایش به سوی عربستان سعودی ) ، با وجود آنکه از حضور حزب الله (با گرایش به سوی ایران ) ، در این مبارزه خرده گرفته ، به آنها اجازه داده تا در حالت آماده باش قرار بگیرند . پناهندگان سوری که در در دامنه ی کوهستانی عرسال مستقر شده بودند ،و تا کنون به حمایت گسترده از عناصر جهادی می پرداختند ، اجازه یافتند تا به شهر نقل مکان کنند و تحت حمایت ارتش لبنان باشند .

سعد الحریری و وزیر امور خارجه اش جبران باسیل ( داماد پرزیدنت عون ) به ایالات متحده سفر کردند و باید مورد استقبال از سوی کاخ سفید واقع شوند .

سازمان ملل و ٬٬ سازمان های غیر دولتی ٬٬ ، که از این پس به طور علنی تنها عوامل حامی عناصر جهادی می باشند ، آمده شده اند تا زخمی های آنها را معالجه کنند و برای این منظور دو بیمارستان صحرایی به وجود آورده اند . با این وجود هنوز هیچ گونه تحرکی در منطقه ی جروده عرسال مشاهده نشده است .

طی دو روز نخست نبرد ، نیروهای جمهوری عرب سوریه و نیروهای مقاومت حزب الله در منطقه ی تحت کنترل عناصر جهادی القاعده ، پیش روی های چشم گیری را انجام داده اند . اما این نبرد به نظر طولانی می آید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.