Voltaire İletişim Ağı

Rakka’yı Suriye’ye geri vermek için gizli mutabakat

+

Rakka’da IŞİD’e karşı yürüttükleri harekatın eşgüdümünü sağlamak üzere Suriye Arap Ordusu, Rusya, ABD ve Kürt Halk Koruma Birlikleri (YPG) arasında gizli bir mutabakata varıldı.

Haber ilk olarak Katarlı haber ajansı Almodon tarafından 23 Temmuz 2017’de yayınlandı, ardından yalanlandı, daha sonra da The Independent (Londra) tarafından yeniden yayınlandı [1].

Suriye’ye karşı yürütülen savaşın başlangıcında, 2011 ila 2014 yılları arasında Kürt milisleri Suriye Arap Ordusu saflarında savaşıyorlardı. Bu arada, Fransa ve Türkiye, Suriye’de bir Kürt devleti kurulması (Kürtlerin ancak 80’li yıllardan beri kitlesel olarak var oldukları topraklarda) ve buraya Türkiye Kürdistanı’ndaki Kürtlerin sürülmesi girişiminde bulunduklarında, bu milislerin bir bölümü NATO saflarına geçti. Şam, bu gelişme üzerine Kürt milislerin maaşlarını ödemeyi ve bunlara silah tedarik etmeyi kesti. Bu milisler Türkiye kendi Kürtlerini katletmeye yeniden başlayınca ve ABD Başkanı Donald Trump ordusuna yeni hedefler gösterince Suriye’ye geri dönmeye başladılar.

Rakka’ya ilişkin mutabakat, bu yıl varılan ikinci mutabakattır. Kürtlerin Türk işgalinden kurtardığı toprakların Şam’a geri verildiği Menbic/El Bab mutabakatının devamıdır.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.