Voltaire İletişim Ağı

Hıristiyanlık dinine geçen 500’den fazla Kürt İran’dan kaçtı

+

İranlılar ülkelerinde dini baskılardan kaçıyorlar

Kaçanlara göre Hasan Ruhani Hükümeti uzun zamandan beri Hıristiyanlara sorun yaratmadan hoşgörü göstermektedir ama Batı etkisine girmiş İslam hainleri olarak gördüğü din değiştirenlere karşı ağır baskı uyguluyor.

Oysa Şii İran’ın siyasetini sertleştirmesinden beri, çok sayıda İranlı Kürt hoşgörü yoksunu ve acımasız olarak gördükleri Sünni İslam’ı terk etmektedir. Böyle olunca yine bir başka yerel din olarak gördükleri Hıristiyanlığa geçmeyi tercih etmektedirler.

Söz konusu Kürtler sınırı aşarak onlara çok da uygun gelmeyecek olan Türkiye’ye geçtiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimiyle devlet ülkedeki manastır ve kiliselere birer birer el koymaktadır.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.