Voltaire İletişim Ağı

Mukteda Sadr Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gezisinde

+

Şii milliyetçi lider Mukteda Sadr, Riyad’ta Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü (fotoğraf) ve halen de Veliaht Prens Muhammed bin Zeyid el-Nahyan ile görüştüğü Birleşik Arap Emirliklerinde bulunmaktadır.

Mukteda Sadr, Irak’ın eski Başbakanı Nuri el Maliki’yi desteklemekte ve İran’ın Irak’taki Şii toplumu üzerindeki nüfuzuna karşı çıkmaktadır.

Mukteda Sadr’ın gücünün yükselişi, İran (Şii yanlısı), Suudi Arabistan ve Türkiye (Sünni yanlısı) ve İsrail’in (Kürt yanlısı) ayrılıkçı baskıları karşısında ulusal birliğin teminatlarından biri olduğu Irak için iyi bir haberdir. Ancak Suriye için kötü haberdir çünkü geçtiğimiz Nisan ayında, Suriyeli kardeşleriyle tarihsel olarak savaşta olan eski Iraklı BAAS’çılarla yeniden ilişkileri düzeltme adımı olarak demokratik olarak seçilmiş Beşar Esad’ı istifaya çağırmıştı.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.