Voltaire İletişim Ağı

Rusya, Suriye’deki kimyasal silahların imhasını tamamladı

+

Rus General İgo Kirillov 25 Ağustos 2017’de ülkesinin Suriye Arap Ordusuna ait iki kimyasal silah tesisini imha ettiğini açıkladı.

Suriye Arap Cumhuriyeti, Ağustos 2013’te Guta’da gerçekleştirilen kimyasal silah saldırısıyla ilgisi olduğuna ilişkin iddiaları yalanlamıştı. Bu türdeki silahlara 50’li yıllardan beri sahip olduğunu ve bunları imha edecek teknolojiye sahip olmadığını kabul etmişti. Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesine katılmış ve tesislerini imha etme ve stokları yok etme işini Rusya ve ABD’ye emanet etmişti. Bu işlem 25 tesis için gerçekleştirildi. Bu arada, nerede olduğu hala açıklanmamış iki tesis cihatçılar tarafından işgal edilmişti. Bu tesisler yakın zamanda kurtarıldı ve imha edildi.

Daha sonra Suriye’ye muhalif devletler ve bunların basını, kimyasal silahları imha edilmiş ya da işgal altında olmasına rağmen birçok fırsatta Şam’ı kimyasal saldırı düzenlemekle suçladılar.

Rusya tüm kilit bilgileri, sözleşmenin uygulanmasından sorumlu kuruluş OIAC’a teslim etti.

Bugün itibariyle dünyada sadece iki devlet Sözleşmeyi imzalamadı ve önemli miktarda kimyasal silah stokuna sahip: İsrail ve Mısır.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.