Voltaire İletişim Ağı

Avrupa Birliği’nde en az 50 000 potansiyel terörist

+

Avrupa Birliği’nin terörle mücadele koordinatörü Gilles de Kerchove d’Ousselghem, İspanyol gazetesi El Mundo’ya verdiği mülakatta, kendisine bağlı birimlere göre Birlik topraklarında en az 50 000 radikalleşmiş kişinin olduğunu ifşa etti.

Kerchove her ne kadar radikalleşmek bir siyasi görüş anlamı taşısa da, bu deyimin sadece terörist eylemler gerçekleştirmesi muhtemel olan şahıslar için kullanıldığının altını çiziyor.

50 000 sayısı belki de gerçeğin altında kalmaktadır zira Birliğe üye tüm devletler şüphelilere aynı şekilde sınıflandırmıyor.

« Birleşik Krallık 20 000 ila 35 000 radikal belirledi. Bunlar arasından 3 000’i MI5 tarafından kaygı verici olarak kabul edilmekte ve bunların 500’ü özel ve sürekli bir gözetim altında bulundurulmaktadırlar. Fransızlara gelince onlar kendi kriter ve standartlarını kullanarak 17 000 radikali listelemektedirler » diye anlatmaktadır.

Bu sayılar sadece Birlik topraklarındaki mevcut kişileri hesaba katmaktadır. Dolayısıylsa Levant bölgesine cihada katılmaya giden ve kendi ülkelerine dönmesi muhtemel olan Birlik üyesi ülke vatandaşlarının da buna katılması gerekmektedir. Bazı siyasilerin açıklamalarına karşın, bu kitleye ait güvenilebilir bir sayıya ulaşmak mümkün değildir.

Gelinen bu aşamada tabi ki Birlik içerisindeki tüm radikalleri takip etmek ve olası saldırıları önlemek imkansızdır.

Çeviri
Osman Soysal

Ekteki dokümanlar

 
(PDF - 131.7 kb)
 
Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.