ولترشبکه

سخنان دو جانبه ی دولت مکرون در فرانسه و در عراق

+

رسانه های غربی از سفر وزیر امور خارجه ی فرانسه فلورانس پارلی و وزیر دفاع ژان ایو لو دریان در تاریخ ۲۵ و ۲۶ ماه اوت ۲۰۱۷ به عراق گذارشی منتشر نساختند .

این رسانه ها تنها اخبار رسمی را اعلام کردند که در آن فرانسه علیه داعش فعالیت می کند و در باز سازی عراق سهم دارد .

لذا ، در بغداد فرستاده های فرانسه متعهد شدند تا وام ۴۳۰ میلیون یورویی به این کشور اعطا نمایند – و هیچ پیشکشی به این کشور ندهند .

در مقابل انبوه سخن پردازی ها در پاریس ،این هیئت برای آن دسته که گوش شنوا دارند ، اعلام کرده که دیگر حاضر نیست در کشور سوریه اقدام نظامی نماید و جمهوری این کشور را به نفع اخوان مسلمین براندازد . و به خبرنگاران اعلام کرده که پرزیدنت بشار الاسد می تواند در انتقال قدرت و هم چنین کاندیدا شدن خود اقدام نماید . این هیئت خواسته تا در مقابل اقدام بشار الاسد برای باز گشایی سفارت فرانسه در دمشق حرکتی از خود نشان دهد . کشور سوریه شرط بازگشایی سفارت فرانسه را توقف کامل کمک این کشور به عناصر جهادی اعلام کرده . بنا براین تا زمانی که این حمایت ادامه داشته باشد ، بیانات ژان ایو لو دریان و فلورانس پارلی نمیتواند از کوچکترین اهمیتی برخوردار باشد .

در اربیل ، هیئت فرانسوی با پرزیدنت بارزانی دیداری داشته که در حال آماده سازی تمام و کمال رفراندوم استقلال خود می باشد . این هیئت در پی این دیدار اعلام کرده که فرانسه در این رای گیری سهم دارد ، اما سمت و سوی آن را مشخص نساخته . به نظر می رسد که جراید فرانسوی از وجود رفراندوم آخر ماه سپتامبر بی خبر باشند ، در حالی که ایالات متحده و ترکیه آن را محکوم کرده اند و از نشریات کرد زبان خواسته اند تا بیانات پرزیدنت فرانسوا هلاند در تاریخ ۸ ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ رااز اینترنت حذف نمایند . پرزیدنت فرانسوا هلاند در این بیانات موافق استقلال منطقه ی کردستان عراق شده ، و با همکاری داعش خواسته مناطقی را به کردستان ملحق نماید ، از جمله روژاوا را : که منطقه ی عرب نشین سوریه است ،‌ و پاریس و اربیل و آنکارا خواسته اند کشور کردستان در آنجاباشد و کردهای رانده شده از ترکیه را در این منطقه اسکان بدهند .

ژان ایو لو دریان وزیر دفاع دوران فرانسوا هلاند بوده ، پیش از آنکه وزیر امور خارجه ی دولت امانوئل ماکرون باشد . پروژه ی فعلی دولت مستقل پرزیدنت بارزانی ، تنها رابطه ی دوری با پروژه ی آلن ژوپه و فرانسوا هلاند دارد . این در حالی است که به لحاظ بین المللی این منطقه نمی تواند مورد تایید قرار بگیرد ( به جز از سوی اسرائیل ) .

پاریس که بارها در ارتباط با دولت کردستان تغییر عقیده داده ، معلوم نیست هم اکنون چه موضعی گرفته باشد ؛ زیرا خطاب به فرانسویان و خاور میانه نظر متفاوتی بیان می کند .

JPEG - 18.4 kb

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.