ولترشبکه

آذربایجان ۲،۹ میلیارد دلار پول صرف گمراه کردن خبرنگاران و افراد سیاسی نموده

+

پس از آن که خبرگذاری دانمارکی Berlingske اسناد محرمانه ای را که از صاحب پیشین آن Danske Bank ربوده شده بود دریافت نمود ، و آن را توسط سازمان OCCRP ( سازمان اطلاع رسانی از جنایات و فساد ) منتشر نمود ، به نظر می رسد که در آذربایجان شبکه ی وسیع روابط غیر قانونی وجود دارد .

این اسناد تایید می کنند که بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ ، آذربایجان توسط بانک Danske ۲،۹ میلیارد دلار برای گمراهی خبرنگاران و مسئولین سیاسی ترانزیت نموده .

افرادی که به طور غیر قانونی پول از آذربایجان دریافت نمودند ، عبارتند از :
- Eduard Lintner در آن هنگام :( نمایندگان مجلس آلمان در دوران CSU. و مدیر مسئول کمیسیون حقوق بشر مجمع پارلمانی شورای اروپا ) .
- Luca Volontè در آن هنگام :( نماینده ی ایتالیایی ائتلاف احذاب کاتولیک و آزادی . مدیر مسئول حذب پارلمانی ملت اروپا در حوزه ی مجمع پارلمانی شورای اروپا )
- Kalin Mitrev ( اخیراََ به مدیریت بانک اروپایی برای باز سازی و عمران منصوب شده ) . او همسر Irina Bokova ، مدیر مسئول UNESCO می باشد .
- Zmago Jelincic Plemeniti ( مشاور سابق آژانس سری بریتانیایی ، و لیدر حذب راست افراطی اسلونیا می باشد ) .

این افشا گری و لابی گری برای پنهان نگاه داشتن جنایات پرزیدنت Aliyev بوده ، وهزینه ی سنگینی را در بر داشته است . هزینه های OCCRP به طور غیر مستقیم توسط واشنگتن پرداخت می شود ، و تحقیقات آن علیه روسیه ، همچنین دولت ها و شخصیت هایی است که از آن دولت حمایت می کنند . این گذارش توسط ده ها روزنامه ی بزرگ اروپای غربی منعکس شده است .

Berlingske در مالکیت Christian Van Thillo مقام بلژیکی می باشد .

در ماه ژوئیه ی گذشته ، گذارش خبرنگار بلغار Dilyana Gaytandzhieva را داشتیم که در آن از قاچاق عظیم سلاح های آذربایجانی حکایت می کرد ، که در آن روسای ۱۷ کشور ، از سوی سازمان سیا و سرمایه ی خصوصی KKR حمایت مالی می شدند . [1] البته ، این گذارش ، دولت ایالات متحده را مسئول می داند ، اما OCCRP به راحتی از آن چشم پوشی می کند . Dilyana Gaytandzhieva ، از سوی آژانس های اطلاعات سری بلغارستان احضار شد . اما حاضر نشد تا نام منابعی افشاگر درون دولت آذربایجان را به زبان بیاورد ، از این رو از سوی مجله ی Trud که برای آن کار می کرد اخراج شد ، هر چند همین مجله جرات کرده بود تا گذارشات او را چاپ کند .

The Azerbaijani Laundromat”, Organized Crime and Corruption Reporting Project, September 5, 2017.

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “میلیاردها دلار جنگ افزار علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 22 ژوئيه 2017, www.voltairenet.org/article1...

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.