ولترشبکه

جنگ دولت میانمار و هند علیه عناصر جهادی

+

در تاریخ ۲۵ ماه اوت ۲۰۱۷ ، سازمان آزادی بخش روهینگیا ، ۲۵ حمله ی هم زمان علیه پایگاه های پلیس و سربازخانه های دولت راخین ، در ساحل برمه انجام داد که باعث کشته شدن ۷۱ تن گردید .

این عملیات به کمک عناصر گروهک بنگالی سازمان یافت ، که در سال ۲۰۱۶ از جماعت مجاهدین با شعار ( جهاد بنگال در بغداد ) ، جدا شدند . این گروه با خلافت خود خوانده ی ابو بکر بغدادی ائتلافی ایجاد کرد و کروهک های مجاهدین هندی با نام های الجهاد و الامه ، جماعت دانشجویان مسلمان هندی (SIMI ) ، لشکر طیبت (LeT ) و حرکات ال جهادی اسلامی (HuJI ) پاکستان را در خود جای داد . این مجموعه از سوی سازمان Revival of Islamic Heritage Society (RIHS) کشور کویت حمایت مالی می شود .

در سال ۲۰۱۶ ، این فدراسیون از سوی عربستان سعودی ، پاکستان ، ترکیه و سازمان ناتو مسلح می شده است .

روهینگیاها از بازماندگان کارگران بنگالی و اقوام مختلف دیگر می باشند که توسط انگلستان برای بهره برداری از کشور برمه Birmanie به آنجا آورده شدند . از رو نمی توان آنها را اقلیت قومی بومی خطاب کرد ، بلکه به لحاظ جامعه شناسی اقلیت منصوب می شوند .

روهینگیاها به هنگام استقلال برمه ، جذب جماعت برمه ای شدند ، هر چند آنها مسلمان می باشند ، از این رو هرگز ائتلافی با جماعت بودایی راخین ایجاد نکردند . ولی ملیت اولیه ی خود را از دست دادند .

پس از ساخته شدن شبکه ی گاز رسانی که بندر Kyaukphyu برمه را به شهر چینی Kunming ، متصل می ساخت ، سازمان سیا جماعت روهینگیا را علیه دولت میانمار به شورش دعوت کرد .

پس از حملات ۲۵ ماه اوت ، دولت برمه که توسط برنده ی جایزه ی نوبل صلح Aung San Suu Kyi اداره می شد ، عملیات گسترده ای برای سرکوب سازمان آزادی بخش روهینگیا ترتیب داد . به گفته ی برخی کسان ، ارتش به قلع و قمع روستاهای روهینگیا دست زده ، و برخی دیگر گفته اند عناصر مخالف دولت دست به آتش سوزی روستاها برده اند . آنچه که روشن است ، حدود ۱۲۵۰۰۰ نفر از میانمار گریخته اند و از کشور بنگلادش درخواست پناهندگی نمودند . داکا ، از خوف حضور عناصر جهادی میان پناهندگان ، روهینگیاها را در مرز کشور خود اسکان داده است .

Aung San Suu Kyi مشاور دولت در ۶ ماه سپتامبر ۲۰۱۷ ، نارندرا مودی ، نخست وزیر هند را در قصر ریاست جمهوری Naypyitaw پذیرفت و تروریزم بین المللی را محکوم ساخت . گذارش مشترکی از سوی آن دو چاپ گردید که در آن ٬٬ خشونت افراطی در دولت راخین ، بخصوص خشونت علیه نیروهای امنیتی و خطرات جانی ساکنین را محکوم ساخته است ٬٬ .

شعار های تبلیغاتی غرب و کشورهای حاشیه ی خلیج فارس ، حوادث راخین را به صورت تهاجم بودایی ها علیه اقلیت مسلمان منعکس می سازد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.