Voltaire İletişim Ağı

İslam Devriminin Yüce Rehberi 2016’da dünyada 1 milyardan fazla para dağıttı

+

İslam Devrimin Rehberi İran’a özgü bir kurumdur. Platon’un Cumhuriyet’indeki bilgeler hükümetinden esinlenen sistemde Rehber aynı zamanda ülkedeki siyasi yöneticilerin her türlü kararına karşı veto hakkı ve yurtdışında inisiyatif alma gücüne sahiptir.

Bütçesi olağanüstü petrol gelirlerinden oluşmaktadır. Durum böyle olunca, nükleer mutabakat sonucunda İran petrolünün satılması üzerindeki yasaklar kalkınca, ülke ve dolayısıyla Rehber de büyük gelirlere sahip oldu –ki bunun bir daha tekrarlanmaması bekleniyor-.

Görevine uygun olarak Rehber bu olanakları ne kendisi –azla yetinmesini bilen yaşam tarzıyla ünlü-, ne yönetimi, ne de yurttaşları için değil ama yeryüzünde Adaleti geliştirmek için kullandı. Dini şahsiyetlerden farklı olarak, ağırlığı siyasi örgütlere verirken çok az gönüllü kuruluşu finanse ediyor.

Ayetullah Ali Hamaney, başta 2016 yılında 800 milyon dolar ayırdığı Hizbullah olmak üzere çeşitli grupları desteklemek üzere dağıttı.

Hizbullah, halkları cihatçı sürülerinden kurtarmak için Suriye Arap Cumhuriyetinde 7 000 gönüllü konuşlandırdı. Bunların 2 000’i çatışmalarda yaşamını yitirdi.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.