Voltaire İletişim Ağı

Rusya, El Kaide’nin Suriye’deki genelkurmay başkanını etkisiz hale getirdi

+

Rus Savunma Bakanı, El Kaide’nin Suriye’deki genelkurmayının yaptığı bir toplantıyı bombaladığını ve 60 örgüt üyesini -12’si önde gelen kadrosu olmak üzere- öldürdüğünü ve başkomutanı Ebu Muhammed el-Cevlani’yi ağır yaraladığını teyit etti.

El Cevlani, Bucca (Irak) kampında ABD’nin esiri olan bir El Kaide savaşçısıdır. Serbest bırakıldığında John Negroponte’nin kurduğu İslam Devleti’ne katıldı. Ardından içerisinden geldiği örgütü Suriye’de izledi. Öte yandan El Kaide’den ayrıldığında Halifeyle birlikte hareket etmedi. ABD başına 10 milyon dolar ödül koydu.

Halen Suriye’de üç büyük cihatçı koalisyonu bulunmaktadır:
- Türk yanlıları (Özgür Suriye Ordusu)
- Katar yanlıları (Hayat Tahrir el-Şam / El Kaide)
- ABD derin devleti taraftarları (IŞİD)

IŞİD halifesi Ebubekir el-Bağdadi’nin öldüğünü nasıl yalanladıysa, Hayat Tahrir el-Şam da Ebu Muhammed el-Cevlani’nşn yaralandığını ve bacağının kesildiğini yalanladı.Bağdadi, ABD yanlısı medyalarda sesi yeniden dirilmeden önce 28 Mayıs’ta bir Rus bombardımanı sırasında öldü.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.