Voltaire İletişim Ağı

Bir muhalefet partisinin liderleri Kamboçya’dan kaçıyor

+

Kamboçya Ulusu Kurtarma Partisi Başkan Yardımcısı Mu Soşua (fotoğrafta), parti genel başkanı Kem Sokha’nın « ihanet ve casusluk » suçlamasıyla tutuklanmasından sonra ülkeden kaçtı.

Şosua’ya göre, 32 yıldır iktidarda olan Başbakan Hun Sen görevini bırakmayacak ve muhalefeti bastırarak 2018’de seçimlere gidecek.

Bir aydan beri toplam olarak 23 parlamenter sürgüne gitti.

Kem Sokha 5 Eylül’de tutuklandı. Hükümet, bir Avustralyalı dinleyiciye iktidara gelebilmek için ABD’den destek aldığını anlattığı, 4 yıl önce çekilmiş bir video görüntüsü yayınladı.

Hükümet aynı zamanda İngilizce yayın yapan Cambodia Daily gazetesini kapattı ve ABD devletine bağlı Radio Free Asia ve Voice of America radyolarının yayınlarını kesti. Yine Madeleine Albright tarafından yönetilen NED/CIA’nın demokrat kolu olan National Democratic Institute’ün sorumlularını sınırdışı etti.

Kamboçya, Tayland ve Birmanya eş zamanlı olarak siyasi çalkantılar yaşamaktadır.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.