ولترشبکه

کردهای عراق علیه بارزانی قیام کردند

+

ماجرای بال ماسکه ی انتخابات تقلبی رفراندوم استقلال کردستان عراق در ۲۵ ماه سپتامبر ۲۰۱۷ ، علیه طراحان آن که خاندان بارزنانی و طالبانی می باشند ، تمام شده .

به هنگام انتخابات ، دولت منطقه ی کردستان عراق اعلام کرد که ۸۰ کشور در جهان – که ایالات متحده و فرانسه جزو آنها بوده اند - از دولت جدید کردستان حمایت کرده اند . همین مطلب واکنش مثبتی در بین رای دهندگان ایجاد نمود .

قاسم سلیمانی ، ژنرال سپاه پاسداران انقلاب ، پیش از برگزاری رفراندوم انتخابات به خاندان بارزانی هشدار داده بود . حضور دویست هزار اسرائیلی و استقرار سامانه ی موشکی در کردستان عراق ، تنها آغاز به جنگ جدیدی بود . اما گوش خاندان بارزانی بدهکار این حرف ها نبود .

در تاریخ ۱۶ ماه اکتبر ، نظامیان دولت ملی عراق ، توانستند منطقه ی کرکوک و منابعی نفتی آنجا را از اشغال کردها آزاد نمایند . بیش از صد هزار کرد ، که با همکاری داعش در این منطقه مستقر شده بودند ،و ساکنین بومی این مناطق را بیرون رانده بودند ، در ظرف دو روز از این مناطق گریختند . اما ناظرین بین المللی هیچ واکنشی به این موضوع نشان ندادند .

دولت ملی عراق با این اقدام توانست سرزمین های متعلق به اعراب و مسیحیان و مسلمانان را پس بگیرد . همچنین ازتهاجم و اشغال این مناطق توسط دولت ترکیه و ایران نیز جلوگیری نمود .

رسانه های غربی پیوسته از دیکتاتوری بارزانی حمایت کرده اند ، و هیچ اشاره ای به این موضوعات نداشته اند که آنها :
- دست به کشتار مخالفین سیاسی خود زده اند .
- قادر نبودند انتخاباتی به راه اندازند ، ولی توانستند رفراندومی را سازمان دهی نمایند .
- در ارتباط با قرار دادهای آنها با اسرائیل سکوت کرده اند .
- در ارتباط با قراردادهای آنها با داعش سکوت کرده اند.
- در ارتباط با مسئولیت آنها در کشتار کردهای ایزدی سکوت کرده اند .
- اشغال ۸۰٪ از این سرزمین هاو الحاق آن به منطقه ی کردستان عراق سکوت کرده اند .
- در ارتباط با نسل کشی اقوام ساکن در این مناطق و تحولات کنونی سکوت کرده اند .

کردهای عراق کمی دیر متوجه شده اند که بارزانی ها و طالبانی ها از آنها سو استفاده می کرده اند . هیچ کشوری ـ به جز اسرائیل - نمی تواند از ایجاد کشوری که با اشغال سرزمین بومی ها و نسل کشی آنها به وجود آمده حمایت نماید .

مسعود بارزانی ، که خود را نخست وزیر کردستان عراق معرفی کرده ، نمی تواند بیش از این بر مسند قدرت خود خوانده ی خود باقی بماند . خاندان طالبانی نیز با احتیاط از دولت غیر قانونی اربیل فاصله گرفته اند .

بغداد علیه نایب رئیس خود خوانده ی کردستان عراق کوسرت رسول ، به خاطر سخنان و نقشی که به هنگام آزاد سازی کرکوک ایراد کرده بود ، حکم پی گرد قانونی صادر نموده است.

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.