Voltaire İletişim Ağı

Brexit İrlanda’da savaşın yeniden başlamasına neden olacak mı?

+

Brexit müzakereleri 8 Kasım 2017’den beri durdu. Anlaşmazlık İrlanda sınırıyla ilgili.

İrlanda sorunu konusunda, özellikle İrlanda Cumhuriyetiyle Birleşik Krallığın Kuzey İrlanda olarak adlandırılan bölgesi arasında serbest dolaşımın uygulanmasıyla 1998 yılında, iki ülkenin Avrupa Birliğine üye olduğu dönemde bir çıkış yolu bulunmuştu.

Brexit müzakerelerine İngiltere adına katılanlar, 1998 mutabakatını ortadan kaldıracak ve kaçınılmaz olarak savaşı yeniden başlatacak şekilde iki ülke arasındaki sınırı yeniden uygulamayı öngörmektedirler.

Müzakereler Avrupa Birliği adına katılanlar ise iki İrlanda arasında değil ama İrlanda Adasıyla Büyük Britanya arasında yeniden kurulacak şekilde Birliğin ekonomik sınırının kaydırılmasını önerdiler. Bu Kuzey İrlanda ekonomisinin Birliğin yönetimine verilmesiyle eşdeğer olacaktır ki bu Kraliyet için hiç de hoşgörüyle karşılanmayacak bir projedir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.