Voltaire İletişim Ağı

Gösteriler İran’ın üçte birine yayıldı

+

28 Aralık 2017’de Horasan’ı sarsan işsizlik karşıtı gösteriler [1], ikinci gününde ülkenin Kuzey ve Batısına yayıldı.

Daha önce polisin göstericilerle dayanışma içerisinde olduğu Meşhed’te, « Diktatöre ölüm! » sloganı atmakla suçlanan 52 kişi tutuklandı.

Kermanşah’ta (Irak sınırı yakınlarında) yeni sloganlar duyulmaya başlandı: « Halk dileniyor, din adamları Allah gibi davranıyor », « Siyasi tutsaklara özgürlük » ve « Ya özgürlük, ya ölüm ».

Başkan Yardımcısı İshak Cihangiri (fotoğraf) « muhafazakarları » (yani İmam Humeyni’nin anti-emperyalist devrimi yanlıları) el altından hareketi desteklemekle suçladı. Cihangiri, Mir Hüseyin Musavi’nin seçim kampanyası ekibinin üyesi olduğu 2009 yılındaki ABD yanlısı renkli devrimin örgütleyicilerinden biriydi. 2017’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmuş, daha sonra Şeyh Hasan Ruhani yararına adaylıktan çekilmişti.

Çeviri
Osman Soysal

[1] « İran Horasan’ında hükümet karşıtı gösteriler », Voltaire İletişim Ağı, 29 Aralık 2017.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.