Voltaire İletişim Ağı

Ürdün’de neler oluyor?

+

Ürdün Kralı II. Abdullah, Prens Ali, Faysal ve Talal’ın askeri görevlerinden alındığını açıkladı.

Prens Ali bin el-Hüseyin eski Kral Hüseyin’in üçüncü eşinden olan oğludur. Kraliyet muhafızları komutanıydı. ABD Irak’ta yeniden monarşi kurmayı düşünürken, CNN muhabiri Rym Brahimi ile evlendi. Rym, Irak’ta BM’nin özel temsilcisi iken İslamcılara karşı Cezayir’deki darbenin düzenleyicilerinden biri olan Lahdar İbrahimi’nin kızıdır. Ancak ABD politikası değişti ve iktidar bir geçici cumhuriyetçi hükümete aktarıldı. Öte yandan Prens Ali Ürdün Futbol Federasyonunun da başkanıdır. Birçok kez FİFA başkanlığına adaylığını koymuş ama başarılı olamamıştı.

Prens Faysal bin Hüseyin (fotoğrafın arka planında) Kral Hüseyin’in ikinci eşinden olan oğludur. Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve uluslararası olimpiyat komitesi üyesiydi. Kral II. Abdullah yurtdışına çıktığında onun yerine vekalet ediyordu.

Prens Talal bin Muhammed Kralın kuzenlerinden biridir. Ulusal Güvenlik Konseyinin yeni müdürüydü.

Üç prens de resmi olarak emekliye ayrıldı ve terfi ettirildiler. Gayri resmi olarak ev hapsine alındılar.

Saray bu « terfi »ye ilişkin sansür ilan etti ve yaşanan olayları Kraliyet Ailesini hedef alarak sunmaya girişecek herkesi tehdit etti.

Arap basını iki prensin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yardımıyla bir darbe girişiminde bulunduğunu belirtiyor. Ürdün Kraliyet Ailesi, halen Ortadoğu’da Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri aleyhinde Ortadoğu’daki ittifakları yeniden düzenlemeye çalışan Birleşik Krallık’a çok bağlıdır.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.