ولترشبکه

اسرائیل ، گواتمالا و آپارتاید

+

پرزیدنت گواتمالا ، جیمی مورالز ، اعلام نمود که سفارت کشورش را از تل آویو به اورشلیم منتقل خواهد نمود.

جیمز مورالز کابررا استاد علوم مذهبی پاپتیست می باشد و از ایالات متحده بسیار ستایش می کند . او نام خود را به جیمی تغییر داده تا بیشتر احساس پیوستگی با ایالات متحده نماید. او مدافع سر سخت مسائل اخلاقی است و با برادرش سامی ، در سریال تلویزیونی با نام مورالخاس و هفت فیلم دیگر ایفای نقش نموده از جمله آلخو کریزوستوم ، فه (ایمان) – این در حالی است که فرزندان و برادرش برای انتخابات وی برای ریاست جمهوری به طور غیر قانونی هزینه کردند.

برای درک رابطه ی میان گواتمالا و اسرائیل ، باید به سال های ۱۹۸۲-۸۳ باز گشت زمانی که به هنگام جنگ داخلی ، ژنرال افرین ریوس مونت ، با کودتای سازمان سیا توانست قدرت را به دست بگیرد.

ژنرال ریوس مونت ، برادر کشیش کاتولیک مونسنیور ماریو ریوس مونت بوده است. در حالی که او از مذهب کاتولیک روی گرداند و به کلیسای فعل خداوند که فرقه گرا و وابسته به می باشد گروید : که خود به طور مستقیم وابسته به پنتاگون بوده Gospel Outreach است . در آن زمان با جری فالول و پت روبرتسون دوستی خود را آغاز نمود.

ژنرال ریوس مونت ، در حالی که با یک دست مسلسل نگه داشته بود و با دست دیگر انجیل را عکس می گرفت و به طور قهر آمیزی علیه چریکهای مارکسیستی مبارزه ی خود را آغاز نمود همچنین علیه گروه های بومی سرخپوست منطقه . از این گذشته او از ۳۰۰ تن مشاور اسرائیلی برخوردار بود که ارتش او را تشکیل می دادند و بر روی سرخپوستان مایا تحقیقات سیاسی انجام می دادند . این موضوع مربوط به شرایط ایجاد کشورهای مستقل دروغینی بود ، به صورتی که موساد در افریقای جنوبی به هنگام آپارتاید ایجاد کرده بود ( کشور بانتو استان ). تا بتواند در ارتباط با دولت فلسطینی و نوار غزه وبخش جنوبی رود اردن، طرحی داشته باشد

Profits of Warآری بن مناش ، بخشی از روابط سری میان گواتمالا و اسرائیل را در آورده است . به خصوص Inside the secret US -Israeli Arms Network در نحوه ی سازمان دهی مشاورین امنیت ملی ایالات متحده روبرت مک فارلن و ژنرال آریل شارون که به دستور پرزیدنت رونالد ریگان شش هلیکوپتر نظامی را به طور غیر قانونی به ارتش گواتمالا فرستادند .

در نوامبر سال ۲۰۱۶ این وقایع ثابت شد ، بخصوص به هنگام محاکمه ی واظهارات رئیس ستاد ارتش نیروی زمینی گواتمالا که مانوئل بندیکتو لوکاس گارسیا نام داشت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.