ولترشبکه

تظاهرات گسترده در منطقه ی خراسان ایران

+

تظاهرات گسترده ای در تاریخ ۲۸ ماه دسامبر ۲۰۱۷ در منطقه ی خراسان به وقوع پیوست ( منطقه ای در مرز با افغانستان ). اعتراض کنندگان از میزان بالای بیکاری ، و فساد مالی در دولت و پایین بودن سطح زندگی گله داشتند.

مهمترین شهرهایی که تحت تاثیر این تظاهرات قرار گرفتند عبارت بودند از : مشهد ، (سومین شهر بزرگ کشور که در آن حرم امام رضا قرار دارد ) ، بیرجند ، کاشمر و نیشابور

مطابق با تصاویر ارسالی ، مردم شعار : نه غزه و نه لبنان ، جانم فدای ایران سر میدادند . همچنین مرگ بر روحانی و در بعضی نقاط مرگ بر دیکتاتور.

بر عکس تصویری که رسانه های غربی ارائه می دادند ، این تظاهرات هیچ ربطی به جنبش سبز سال ۲۰۰۹ نداشته. زیرا در آن زمان موضوع برکناری پرزیدنت محمود احمدی نژاد مطرح بوده که او را با عوامل آمریکایی جایگزین نمایند. و تظاهرات عمدتاََ در تهران و اصفهان انجام می شد . و طبقه ی مرفه بورژوای شهری در آن حضور داشتند. در حالی که تظاهرات اخیر بسیار مردمی بوده . و علیه رئیس جمهور فعلی که قول داده بود بعد از توافق برجام و پس از امضای توافق ۵+۱ تحریمات برداشته شود ، انجام میشد .(این در حالی است که بعد از امضای توافق هیچ تحریمی برداشته نشد) . و معترضین از ثروتمند شدن اطرافیان رئیس جمهور ابراز نارضایتی میکردند . همچنین از رهبر معظم انقلاب می خواستند تنها از فلسطینیان ، حزب الله و سوریه دفاع نکند . هواداران رئیس جمهور سابق ( که نزدیکانش اجازه ی حضور در انتخابات را نداشتند ) به تظاهر کنندگان پیوستند.

پلیس موضعی بسیار نرمی در قبال تظاهر کنندگان نشان داد: وبرخی افراد پلیس سوار بر موتور از مردم حمایت نمودند.آنها در مشهدد رمیان جمعیت حاضر شدند و مردم از آنها استقبال کردند .

نرخ بیکاری به طور رسمی ۱۲ ٪ می باشد، و به طور ناعادلانه ای در سطح کشور گسترده شده . و در استان خراسان رضوی بسیار نرخ بالایی دارد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.