Voltaire İletişim Ağı

NYT, IŞİD’e karşı Mısır-İsrail arasındaki gizli anlaşmayı ortaya çıkardı

+

New York Times’e göre İsrail ve Mısır, Sina’da Kasım 2015’te bir Rus uçağının düşmesinden sonra gizli bir mutabakata vardılar [1].

İki devlet Sina’da IŞİD’e karşı işbirliği içerisindedirler. İki yıldan kısa bir süre içerisinde İsrail Hava Kuvvetlerinin Mısır topraklarında cihatçılara karşı yüzden fazla saldırı düzenlediği belirtiliyor.

ABD’li gazetede yayınlanan atlatma haberin amacı İsrail’in cihatçılara karşı eskiden beri ve her türlü koşul altında mücadele edeceğine inandırmaktır, ki bu doğru değildir.

İsrail 1978’den beri ABD adına Müslüman Kardeşler’e silah sağlamaktadır. Bu durum Afganistan’da Sovyetlere karşı (« Siklon Harekatı »), Bosna-Hersek’te ve Kosova’da yaşandı. Aynı şekilde Suriye’de aynı durum yaşandı (« İyi Komşu Harekatı »). Eş zamanlı olarak Suudi Arabistan’ın kendi içinde yaptığı gibi İsrail de kendi ya da Filistin topraklarında özellikle HAMAS ile ilgili olmak üzere Müslüman Kardeşler’in bazı faaliyetlerini sert bir şekilde bastırmıştır.

Bu ifşaatların İsrail’in terörist örgütler karşısındaki politikasında resmi bir değişimi haber veriyor gibi görünmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Secret Alliance : Israel Carries Out Airstrikes in Egypt, With Cairo’s O.K.”, David D. Kirkpatrick, The New York Times, February 3, 2018.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.