Voltaire İletişim Ağı

PYD’li Kürtler 120 IŞİD yöneticisini affetti

+

Rusya Federasyonu BM temsilcisi Büyükelçi Vasili Nebenzia, Demokratik Birlik Partisi (PYD), yani Suriyeli Kürt Anarşist Partisi, 120 IŞİD emirini affetti ve milis kuvveti Halk Koruma Birlikleri’ne (YPG) dahil ettiğini açıkladı.

Bu emirlerin her biri kendi tugayına (Katibe) sahip. Söz konusu af, dolayısıyla uygulamada binlerce savaşçıyı ilgilendiriyor.

Bu adamların başlangıçta Brett McGurk ve General Joseph Votel tarafınan tasarlanan sınır güvenlik gücüne katılması gerekiyordu [1]. Ama Savunma Bakanı Jim Mattis’in karşı emri sonrasında bu gücün oluşturulmaması kararlaştırıldı.

Geçmiş yıllarda cihatçılar Türkiye tarafından desteklenirken, bağımsızlık yanlısı Kürtler NATO tarafından destekleniyordu; bunların tümü Suriye Arap Cumhuriyeti’ne karşı savaşıyordu. Bugün bu anarşist ve cihatçılar, başka eski IŞİD savaşçılarını kendi hesabına devşiren Türkiye’ye karşı omuz omuza çarpışmaktadırlar.

Çeviri
Osman Soysal

[1] « Pentagon IŞİD’e bağlı 10 000 eski cihatçıya görev verecek », Voltaire İletişim Ağı, 16 Ocak 2018.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.