ولترشبکه

دست داشتن اسرائیل در جنگ علیه سوریه

+

 [1] Foreign Policyبنا بر گذارش اسرائیل از سال ۲۰۱۳ به چندین هزار عناصر جهادی در سوریه پول پرداخت کرده است ، چیزی در حدود ۷۵ دلار در ماه . همچنین ، سلاح و تجهیزات نظامی مجهزی را از ماه اوت ۲۰۱۴ ،از طریق سه گذرگاه مرزی خود به آنها تحویل داده است . این کمک نظامی به همراه کمک های بشر دوستانه بوده است . با این وجود ، از ماه ژوئیه ی ۲۰۱۸ ، اسرائیل مطابق با تعهدی که با روسیه داشته ، این کمک ها را قطع کرده است ، و روسیه نیروهای ایرانی را از ۸۰ کیلومتری این مرزها دور کرده است .

این اطلاعات ، تاییدی است به گفته های ما . اما نسبت به حقیقت موجود ، بسیار کم می باشند . - حمایت از عناصر جهادی حاضر در سوریه ، پیش از آغاز حوادث بوده است . و نخستین عملیات نظامی درعا ( مسجد العمر ) در ۱۸ ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شده ، و توسط افسران اسرائیلی کادر بندی می شده . این عملیات با محاصره ی مرکز اطلاعاتی که از بلندی های جولان نگهبانی می داد ، پایان یافت .
- اسرائیل در ماه اوت ۲۰۱۴ به کمک نیروهای القاعده ، این نقطه ی مرزی را که به واگذار کرده بود تصاحب کرد . در ماه ژوئن ۲۰۱۶ ، ایالات متحده و روسیهFNUOD در توافقی مشترک حاضر شدند تا طرحی را به شورای امنیت واگذار نمایند ، تا به این ترتیب اسرائیل حمایت خود را از القاعده قطع نماید و ماموران کلاه آبی سازمان را به منطقه بفرستد [2] .هر چند پنتاگون در آخرین مرحله ، نسبت به FNUOD اجرای این طرح مخالفت کرد .
- حمایت بشر دوستانه ، شامل مراقبت های پزشکی ۳۰۰۰ عنصر جهادگر القاعده و در برمی گرفته ، و بنیامین ناتانیاهو ،زمانی که Zivخانواده های آنها را در مرکز درمانی از افسران آنها تشکر می کرده ، فیلم برداری شده است ( در عکس فوق )
- پروژه ی تفاهم میان روسیه و اسرائیل در رابطه با عقب نشینی گروه های نظامی ایرانی ، هرگز اجرایی نشد ، و طرف روسی از انجام آن خودداری نمود .

نقش اسرائیل ، در بیانات وال استریت ژورنال [3] درج شده است . این روزنامه ی اقتصادی ، این عملیات را با راهکار ٬٬ مرزهای درست ٬٬ که اسرائیل قبل از محاصره ی لبنان در سال ۱۹۸۲ اجرایی کرده بود ، تشبیه کرده است . سازمان عملیات خارج از مرز ان را برنمی شمرد ، زیرا از عناصر جهادی در سوریه حمایت می کند و لحن ضد ایرانی دارد

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “In Secret Program, Israel Armed and Funded Rebel Groups in Southern Syria”, Elizabeth Tsurkov, Foreign Policy, September 6, 2018.

[2] « Le Conseil de sécurité s’apprête à enjoindre à Israël de rompre avec al-Qaïda », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 2 juillet 2016.

[3] “Israel Gives Secret Aid to Syrian Rebels”, Rory Jones & Noam Raydan & Suha Ma’ayeh, The Wall Street Journal, June 19, 2017.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.