مقابل ده ها هزار تظاهرکننده ای که شعار «مرگ بر آمریکا» را سر می دادند، نامزد قدیمی انتخابات ریاست جمهوری ایران، سعید جلیلی به مناسبت سالگرد اشغال «لانۀ جاسوسی» سیا در تهران، پنهان شده در بطن سفارت ایالات متحده در ایران، سخنرانی سر سختانه ای ایراد کرد.

34 سال پیش از این، دانشجویان وفادار به امام خمینی به مرکز جاسوسی ایالات متحده در تهران حمله کردند و 52 نفر را به اسارت گرفتند. اگر چه واشینگتن از این واقعه به عنوان گروگان گیری یاد کرده است، ولی دولت ایالات متحده هرگز به نهادهای بین المللی شکایت نبرد، زیرا «سفارت» ایالات متحده ناقض منشور وین بود. از آن تاریخ ساختمان «سفارت» به «لانۀ جاسوسی» شهرت یافته است.

سعید جلیلی با یادآوری افشا گری های ادوارد اسنودن، اعلام کرد که امروز نه تنها یک سفارتخانه بلکه تمام سفارتخانه های ایالات متحده در جهان به «لانۀ جاسوسی» تبدیل شده است. در نتیجه، تمام ملت ها حق دارند، وظیفه دارند که الگوی انقلاب را به کار ببندند و بیگانگانی را که در کشورشان جاسوسی می کنند بازداشت کنند.

این سخنرانی تهاجمی وقتی ایراد می گردد که رئیس جمهور جدید، شیخ حسن روحانی آشکارا بر آن است تا مناسبات متوقف شده با ایالات متحد هرا به حالت عادی بازگرداند، و دیروز نیز رهبر عالی انقلاب، آیت الله علی خامنه ای پشتیبانی خود را از هیئت مذاکره کننده اعلام کرد.

ترجمه توسط
حمید محوی