Voltaire İletişim Ağı

İran ve ABD arasındaki Anlaşma öncesinde gizli pazarlıklar oldu

+

Associated Press (AP), 24 Kasım 2013 tarihinde Cenevre’de 5 + 1 grubu ile İran arasında yapılan anlaşma öncesinde Washington ile Tahran arasında gizli pazarlıkların yapıldığını ortaya çıkardı.

AP’ye göre Mart 2013 yılından (yani Mahmud Ahmedinecad’ın Cumhurbaşkanı olduğu dönemden) bu yana en az beş üst düzey toplantı yapıldı. ABD heyeti, Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ile ABD Devlet Başkan Vekili’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan tarafından temsil edildi. İlk görüşme Oman’da gerçekleştirildi. Nükleer konulardan sorumlu baş müzakereci Wendy Sherman‘ da son toplantıya katılanlar arasındaydı.

Associated Press, yüksek düzeydeki ilk temasın 2011 yılında gerçekleştiğinden söz ediyor.

Haberin kaynağı, İran tarafından görüşmeye eşlik edenlerin Devrim lideri Ayetullah Ali Hameney veya Vekili mi, ya da bizzat Cumhurbaşkanı mı olduğu konusunda bilgi vermiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında Devrim Muhafızları Konseyi, Cumhurbaşkanı Ahmedinecad’ın kabine şefinin adaylığını engelleyerek, Şeyh Hassan Rohani’nin adaylığını destekledi.

Çeviri
Ayhan Aslan

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.