به تاریخ 17 دسامبر سال 2013، بدون اطلاع دولت، پولیس ترکیه عملیات گسترده یی را بر ضد فساد به راه انداخت. در پی جستجوها، مبلغ پول نقد، مخصوصا نزد اگمن باغیش، وزیر امور اروپایی و بلال اردوگان، پسر نخست وزیر ترکیه، بدست آمد که اثبات منشا آن دشوار است. پسران ظفر چاغلایان وزیر اقتصاد، اردوغان بیرق تار وزیر امور شهر سازی و معمر گیولر وزیر امور داخلی دستگیر و توقیف گردیدند.

هر سه وزیر استعفا نموده اند.

تحقیق در مورد صد ها میلیون دالر اختلاس شده است که برای تمویل مالی جنگ سوریه اختصاص داده شده بود.

رجب طیب اردوغان صدراعظم، راه اندازی این عملیات از فاصله دور توسط متحد سابق وی فتح الله گیولن از حیزمت (جنبش مذهبی و اجتماعی فرا ملیتی زیر رهبری فتح الله گیولن، تکیه بر ویکی پدیا، م.)، را نکوهش نمود. او بیشتر از یکصد تن افسر پولیس را که میتوانستند از جریان جستجوهای در حال اجرا آگاهی داشته باشند ولی نخواسته بودند در این مورد هشدار دهند و همچنان څارنوال (دادستان، م.) معمر اقاش را از وظیفه سبکدوش نمود.

سه عضو احزاب پارلمانی، AKP (عدالت و کلکینما پارتیسی، حزب دولتی عدالت و ترقی بر سر اقتدار ترکیه، تکیه بر گووگل، م.)، به رسم تبارز خشم خویش نسبت به اعمال انجام شده از جانب خاندان اردوغان، استعفا دادند.

به نظر میرسد که مبالغ اختلاس شده توسط نزدیکان صدراعظم، توسط یکی از دوستان شخصی وی بنام یاسین القادی معامله شده، و با وجود آنکه این اخیرالذکر در لیست تروریست های مورد تعقیب سازمان ملل متحد شامل بود، صدر اعظم بطور پنهانی با وی دیدار نموده است. هر بار، آقای القادی در یک میدان هوایی استانبول ذریعه یک جت شخصی بطور غیر قانونی پیاده میشد که دوربین های نظارت سانسور گردیده و نامبرده از جانب محافظان شخصی نخست وزیر، بدون آنکه از گمرک رد شود، همراهی میگردید.

یاسین القادی یک بانک دار سعودی، عضو انجمن اخوان المسلمین و از نزدیکان اسامه بن لادن است. او اقرار کرد که وی مسئول تمویل مالی سپاه عرب مربوط به بن لادن در بوسنیا و هرزگوین (95-1991) بوده و رییس جمهور الیا عزت بیگوویچ را تمویل پولی نموده بود. به قول FBI، آقای القادی همچنان در تمویل پولی حملات بر سفارتخانه های ایالات متحده در تانزانیا و کینیا (1998) نقش مرکزی را داشته است. باز هم به قول FBI، آقای القادی، که در حال حاضر در شیکاگو اقامت دارد، مالک شرکت انفورماتیک بنام Ptech است، که به مقامات ایالات متحده برنامه الکترونیک، که مورد استفاده هوانوردی غیر نظامی (FAA) قرار میگیرد، را به منظور مقابل شدن با بحران 11 سپتامبر سال 2001، تحویل میدهد.

در سویس، یاسین القادی از سال 2007 به بعد به تدریج از لیست های انتی تروریست کشیده شده است. او بتاریخ 5 اکتوبر سال 2012 از لیست سازمان ملل متحد حذف شد. در این حال، شورای وزیران ترکیه بتاریخ 10 اکتوبر سال 2013 حکمی را صادر کرد که مبنی بر آن، دخول 349 تن از افراد القاعده و یا طالبان، که آقای القادی نیز شامل آن است، در خاک ترکیه ممنوع اعلان گردید.

در ماه جون سال 2013، یاسین القادی یکجا با رییس امنیت کابینه صدر اعظم، در یک تصادف ترافیکی در شهر استانبول در گیر شد. نامبرده در بیمارستان بستری گردید و بلافاصله پسر صدراعظم، بلال اردوغان به دیدار وی در بیمارستان شتافت.

به تعداد 41 حکم توقیف از جانب وزارت عدلیه (دادستانی) ترکیه صادر گردیده که یکی آن مربوط به یاسین القادی میباشد.

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی