Türk Polisi 17 Aralık 2013 tarihinde hükümeti bilgilendirmeksizin büyük ölçekli bir yolsuzluk operasyonu başlattı. Yapılan aramalarda başta Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve ve Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan olmak üzere haklılığı imkansız miktarlarda nakit para ele geçirildi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğulları gözaltına alındı.

Adı geçen üç bakan istifa etti.

Soruşturmada ele geçen yüzlerce milyon Dolar, Suriye’deki gizli savaşı finanse etmek için kullanılmayı bekliyordu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cemaat’ten eski müttefiği Fethullah Gülen’i operasyonun Orkestra şefi olmakla itham etti. Yaklaşan baskınlardan haberdar olup ta kendisini uyarmayan yüzden fazla Polis görevlisini görevden alarak, davayı savcı Muammer Akkaş’ın elinden aldı.

İktidar partisi AKP’den üç milletvekili, kabileci Erdoğan’ın keyfi uygulamalarından duydukları öfkeyi dile getirmek için geri çekildi.

Anlaşıldığı kadarıyla Başbakan, yakınları tarafından zimmetine geçirdiği paraları, gizlice misafir olarak kabul ettiği ve yakın arkadaşı, Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın terör listesinde yer alan Yasin el Kadı tedarik etti. Sayın el Kadı her seferinde özel jeti ile İstanbul’a güvenli kameraları kapatılan bir havaalanına, gümrükten geçiş yapmaksızın, kanunsuz bir şekilde, Başbakanın özel korumaları tarafından karşılanmıştır.

Yasin el Kadı Müslüman Kardeşler Örgütü üyesi, Üsame bin Ladin’e yakın duran, Suudi bir bankacı. Bin Ladin’in Bosna Hersek’teki (1991-1995) Arap lejyonerleri ile Başkan Aliya İzzetbegoviç’i finanse ettiğini itiraf etti. FBI’ya göre ABD’nin Tanzanya ve Kenya’daki elçiliklerine saldırıların (1998) finansmanında merkezi bir rol oynamıştır. FBI’ya göre, o günlerde yerleşim yeri Şikago olan sayın el Kadı, 11 Eylül 2001 saldırılarını ortaya çıkarmak amacıyla Sivil Havacılık İdaresi (FAA) ve ABD yekililerine yazılım veren Ptech Bilgisayar-firmasının da sahibiydi.

Yasin el Kadı aynı zamanda eski ABD başkan yardımcısı Dick Cheney’in yakın bir arkadaşıydı.

Yasin el Kadı zamanla, 2007’den itibaren (İsviçre’de) terörist listeslerinden kaldırıldı. 5 Ekim 2012 tarihinde Birleşmiş Milletlerin listesinden alındı. Bununla birlikte Türk kabinesi 10 Ekim 2013 tarihinde 349 sayılı, sayın el Kadı dahil olmak üzere El-Kaide veya Taliban ile bağlantılı kişilerin, egemenlik sınırlarına girişlerini yasaklayan bir kararname yayınladı.

Haziran 2013’te Yasin el Kadı İstanbul’da, Başbakanın güvenlik şefi ile birlikte bir araba kazasının kurbanı oldu. Hastaneye kaldırıldığında, derhal Başbakanın oğlu Bilal Erdoğan tarafından ziyaret edilmişti.

Yasin el Kadı da dahil olmak üzere, Türk mahkemeleri tarafından 41 tutuklama kararı çıkarıldı.

Çeviri
Ayhan Aslan