طی یک خطابه 11 دقیقه یی که در تلویزیون ملی لیبیا نشر شد، جنرال خلیفه بالقاسم حفتر اعلان نمود که نامبرده اداره دولت را بدست گرفته و هم زمان دولت و پارلمان را در صبح روز جمعه 14 فبروری سال 1014 ملغا نموده است.

علی زیدان صدر اعظم از جانب خویش در کانال سعودی العربیه اعلان نمود که جنرال حفتر را سبکدوش نموده و به اجرای وظایف خویش ادامه میدهد.

به نظر میرسد که بامداد امروز، موسسه های عمده از جانب اردو اشغال شده بودند. جنرال حفتر اعلان نمود که قصد ندارد قدرت نظامی را مستقر نماید، بل بخاطر تامین منافع ملی، به حکومت شبه نظامیان پایان بخشد. او خاطر نشان نمود که با نیرو های عمده سیاسی برای تعیین یک رییس جمهور و یک دولت غیر نظامی موقت، مشورت کرده است.

در واقع، جنرال حفتر بر اساس تقاضای واشنگتن وارد عمل شده است، در حالیکه نیروهای ملی گرا از یک ماه به اینسو مناطق مختلفی را، بطور عمده در جنوب کشور، در اشغال خویش در آورده اند. [1]

خلیفه حفتر، جنرال سابق اردوی جمهوری عربی لیبیا در دوران جنگ چاد، در سال 1987 یک شکست سنگینی را متحمل گردیده و سپس پا به فرار گذاشته بود. او به ایالات متحده پناه برده و از جانب سی آی ای آموزش دیده بود. او اردوی آزادی بخش لیبیا را ایجاد کرده بود که تابع جبهه ملی سلام لیبیا بود، اما موفق به سرنگونی معمر القذافی نگردیده بود. او با مردان مسلح خویش، که بطور عمده مانند خود وی از قوم فرجانی برخاسته اند، به عنوان سرباز مزدور در جمهوری دموکراتیک کنگو برای واشنگتن میجنگید. در ماه مارچ سال 2011، با رسیدن در کوله بار های ناتو به بنغازی، نامبرده شخص شماره دوم « نیرو های مخالفین » تعیین گردید، سپس، در پی قتل جنرال فتاح ال یونسی به دست القاعده، او به عنوان آمر آنها مقرر شد. پس از پیروزی ناتو، نامبرده توسط این پیمان به عنوان رییس ستاد اردوی ملی لیبیا مقرر گردید.

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی

[1] « قیام ملی در لیبیا »، شبکه ولتر، 19 جنوری 2014. http://www.voltairenet.org/article1...